Genelkurmay Başkanı Akar, Iraklı Mevkidaşı İle Referanduma Karşı Birlik Mesajı Verdi

Genelkurmay Başkanı Akar, Iraklı Mevkidaşı İle Referanduma Karşı Birlik Mesajı Verdi

Genelkurmay Başkanı Akar, Iraklı mevkidaşı Ganimi ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesinin ardından TSK'dan yapılan açıklamada referandumun gayrimeşru olduğu belirtilere işbirliği mesajı verildi.

Genelkurmay Başkanı Akar, Iraklı Mevkidaşı İle Referanduma Karşı Birlik Mesajı Verdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi ile bir araya geldi.

Bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere bu sabah Ankara'ya gelen Ganimi, Genelkurmay Karargahı'nda Orgeneral Akar tarafından askeri törenle karşılandı.

İki Genelkurmay Başkanı'nın görüşmesinin ardından TSK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ali Ferhud EL-GHANİMİ ve beraberindeki heyet, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ın resmi davetlisi olarak 23 Eylül 2017 Cumartesi günü temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelmiştir.

"REFERANDUM GAYRİMEŞRU VE BÖLGEMİZİ TEHDİT EDİYOR"

Ziyaret kapsamında heyetler arası görüşmelerde;

IKYY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı gayrimeşru referandum başta olmak üzere bölgenin güvenliği ve istikrarını tehdit eden gelişmeler,

Bölgenin güvenliği ve istikrarının korunmasına yönelik işbirliği alanları,

Hudut güvenliği kapsamında mevcut işbirliğinin etkin şekilde sürdürülmesi konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KARARLIĞINA VURGU

Ayrıca DEAŞ ve PKK başta olmak üzere tüm terör örgütleri ile ortak mücadele kararlılığı ve Irak'ın toprak bütünlüğü ile siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır.