Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, "Pakistan bayrağını kesmem"

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, "Pakistan bayrağını kesmem"

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Pakistan bayrağına yönelik bir hakareti asla kabul edemeyeceklerini belirtti. Büyükanıt Pakistan bayrağından oluşan milli gün pastasını bayrak dışında kalan kısmını kesti.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt,

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Pakistan bayrağına yönelik bir hakareti asla kabul edemeyeceklerini belirtti. Büyükanıt Pakistan bayrağından oluşan milli gün pastasını bayrak dışında kalan kısmını kesti. Pakistan'ın milli günü nedeniyle Ankara Swiss Otel'inde düzenlenen resepsiyona katılan Büyükanıt, bu ülkeye yönelik jestleri ile dikkat çekti. Kuvvet Komutanlarının tam kadro katıldığı resepsiyona, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Seyid İftihar Hüseyin Şah ev sahipliği yaptı.

Resepsiyona, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç'ın yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı yetkili katıldı.

Orgeneral Büyükanıt, Afganistan'a ek asker gönderilmesi konusunda devlet politikası oluşup oluşmadığının sorulması üzerine, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değil devletin politikası olduğunu ve her konuda devlet politikasının bulunduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanı Babacan'ın Büyükanıt ile uzun süre sohbet ettiği görüldü.

Resepsiyon sonunda Orgeneral Büyükanıt ve Büyükelçi Hüseyin Şah, Pakistan bayrağından oluşan milli gün pastasını ise birlikte kesti. Büyükanıt, pastayı kesmeden önce yaptığı açıklamada, "Ben, Pakistan halkının duygularını, güzelliklerini Pakistan sokaklarında öğrendim. Onun için Pakistan'ı bu mutlu günde en içten duygularımla kutluyorum. Pakistan'ın refah içinde geleceğe doğru ilerlemesini diliyorum ve bu duygularla pastayı kesiyorum. Pakistan bayrağı hariç. Pakistan Bayrağı'nı keseni de… Yani bunu asla kabul etmem" diye konuştu. Büyükanıt, pastayı Pakistan bayrağının yanından kesti ve Büyükelçi Hüseyin Şah'ı yanaklarından öperek kutladı.