Genelkurmay Başkanı Büyükanıt: "Başbakan'ın ABD'den Dönüşünü Bekleyeceğiz"

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt: "Başbakan'ın ABD'den Dönüşünü Bekleyeceğiz"

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt:

ANKARA (ANKA) – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görev verildiğinde sınır ötesi operasyon yapacağını ve ihtiyaç olduğunda kendilerinin de talepte bulunabileceğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım'da yapacağı ABD seyahatinin önemli olduğunu söyledi. Büyükanıt, "Başbakan'ın

ABD seyahati önemli. Onun dönüşünü bekleyeceğiz" dedi.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Avusturya'nın Ankara Büyükelçiliği'ndeki milli gün resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Büyakanıt, Dışişleri Bakanlığı ile uyum içinde çalıştıklarını belirterek "Halkımızın bize karşı göstermiş olduğu duyarlılık da inanılmaz boyutlarda. Binlerce mesaj geldi. Bunlara tek tek cevap veremedik, topluca teşekkür ettik. Halkımızın cenazelerde olgun, duyarlı ve şiddetten uzak bir tavır göstermesi de bizi memnun ediyor" diye konuştu.

Bölgede operasyonların devam ettiğini söyleyen Büyükanıt, 35 civarında teröristin ölü ele

geçirildiğini belirtti. Büyükanıt, "Salı gecesi derslerini aldılar" dedi.

Büyükanıt, MGK toplantısında alınan, bölgeye ekonomik yaptırımların uygulanması kararı konusunda "şu yapılmalı, bu yapılmalı" gibi bir şey söylemediklerini, sadece Hükümet'e yaptırım tavsiye ettiklerini bildirdi.

Askerle Hükümet arasında uyumsuzluk varmış gibi gösterilmesinin doğru olmadığını ifade eden Büyükanıt, devletin bir bütün olduğunu dile getirdi.

Kaynak: ANKA