Genelkurmay Başkanı Başbuğ: Terörle Bir Yere Varılamaz

Genelkurmay Başkanı Başbuğ: Terörle Bir Yere Varılamaz

Ge

02.05.2010 15:48 | Son Güncelleme: 02.05.2010 15:48
Genelkurmay Başkanı Başbuğ: Terörle Bir Yere Varılamaz

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, terörle bir yere varılamayacağını belirterek, "Bu ülkede neyi paylaşamıyoruz? Bu ülkenin huzurunu, güvenliğini bozarak nereye ulaşacağınızı zannediyorsunuz? Bu olayların Silahlı Kuvvetler'in, Türkiye Cumhuriyeti'nin terörle mücadeledeki azim ve kararlılığına darbe vuracağını mı zannediyorsunuz?" diye sordu.

Böyle düşünenlerin büyük bir yanılgı içinde olduklarını vurgulayan Başbuğ, Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu'na düzenlenen terörist saldırıda erbaş ve erlerin kahramanca karşı koyduğunu belirtti.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Kara Harp Okulu'ndan 1962 yılında birlikte mezun olduğu silah arkadaşlarıyla birlikte Anıtkabir'i ziyaret ederek çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunan Başbuğ ve beraberindekiler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Terörle mücadeleye yönelik her türlü eleştiriyi saygıyla karşıladıklarını ifade eden Başbuğ, ancak bugün Türkiye'de basının bir bölümünün İstiklal Savaşı'ndaki mütareke basınını dahi aratacak seviyede olduğunu iddia etti.

"Ben inanıyorum ki mütareke basını dahi bu kadar hain bu kadar önyargılı değildi." diyen Başbuğ, terörle mücadelenin kapsamlı bir harekat olduğuna dikkat çekti.

Bu kadar kapsamlı harekatta bazı eksikliklerin olabileceğinin altını çizen Başbuğ, objektif verilere dayanan gerçekçi, bilgiye dayanan, terörle mücadeleye yönelikte her türlü eleştiriyi saygıyla karşıladıklarını belirterek, "Daha en ufak bir bilgi yok, hemen olayla ilgili olarak komplo senaryoları ortayla atmak ve her şeyde Türk Silahlı Kuvvetleri'ni eksik göstermek hainliktir." diye konuştu.

Tunceli'de karakola yönelik düzenlenen eylemin bir saldırı olduğunu dile getiren Başbuğ, yaklaşık 3 saat sürdüğünü kaydetti.

Bu 3 saat saldırı esnasında karakol personelinin başta karakol komutanı ve onun emrindeki astsubay ve uzmanlar erbaş ve erlerin omuz omuza çarpışıp mücadele ettiklerini vurgulayan Başbuğ, son iki gün içinde terör eylemleri sonucunda 6 vatan evladını şehit verdiklerini ve şehit ailelerinin acılarını paylaştığını dile getirdi.

MAYIS AYINDA TERÖR EYLEMLERİNDE ARTIŞ BEKLİYORUZ

Terör örgütünün son dönemlerde kendi içinde yaptığı değerlendirme ve talimatlara bakılarak nisan ve mayıs ayında terör eylemlerinde bir artış olabileceğini beklediklerini anlatan Başbuğ, şöyle devam etti: "Defalarca söyledik, bizim özellikle 3. ve 2. Ordu bölgesinde, sınır hattı da dahil olmak üzere yurt içinde binden fazla karakol ve bağımsız görev yapan birliğimiz var. Bini aşkın karakol ve üst bölgesinde görev yapacak birliklerimiz her halükarda kendi kendine yeterli olmak durumundadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim bağımsız karakol ve üst bölgelerinde görev yapan birliklerimiz kendi kendine yeterli, herhangi bir saldırı anında bu saldırıyla mücadele edebilecek güçte ve yetenektedir. Bunu sağlamak mecburiyetindeyiz. Örneğin cuma akşamı meydana gelen saldırı esnasında yine çok zaman olduğu gibi maalesef hava şartları kötüydü. Görüş imkanı yoktu. Karakoldaki terörist eylem aslında bir saldırıdır. Orada 4 şehit verdik. Karakol komutanı astsubayımız, bir uzman çavuşumuz ve iki tane Mehmetçiğimiz. Burada da görüldüğü gibi astsubayımız, uzman çavuşumuz ile erbaş ve erlerimiz omuz omuza mücadele etmiş ve çatışmışlardır. O karakol orada niçin var? O karakol orada bölgedeki insanımızın güvenliğini sağlamak, onların savunmasını sağlamak ve o alanları teröristlere boş bırakmamak nedeniyle oradadır. Hava şartlarının kötülüğünden dolayı bir tek orada sağlanamayan silahlı helikopterlerin saldırı esnasında kullanılamamasıdır. Orada şehit olan 4 askerimiz ve o çatışmaya giren 70'e yakın astsubayımız, uzmanımız, erbaş ve erlerimiz kahramanca mücadele etmiş, görevlerini yerine getirmiştir. Görevlerin yerine getirilmesinde gerekirse şehit olmakta vardır. Elbette 3 saat süren çatışmada teröristlere de zayiat verdirilmiştir. Aksini düşünmek söz konusu değil. Ancak bölgede yapılan taramalarda herhangi bir terörist bulunmadığı için biz bunları açıklama durumunda değiliz. Ancak bundan herkes emin olsun ki 3 saat süren bir çatışmada teröristlerin zayiat vermemesi söz konusu olamaz."

TERÖRLE BİR YERE VARAMAZSINIZ

Son dönemlerde özellikle Karadeniz ve Tunceli bölgesinde olayların yoğunlaştığını yakından izlediklerine dikkat çeken Başbuğ, bu olayların bir noktada Tunceli'de bulunan teröristlerin lideri tarafından yönetildiğini açıkladı.

Yine 1993'te Tunceli'de bir terörist liderinin olduğunu hatırlatan Başbuğ, 33 erin şehit olması olayını gerçekleştiren teröristlerin başında bu kişinin lider olduğunu ifade etti.

Başbuğ, "Ama bu kişi bir gün dağda, 1995 yılında güvenlik kuvvetleri karşısında hayatını kaybetti. Onun için diyorum ki, terörle bir yere varamazsınız. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik haksız eleştiriler yapılıyor. Haklı, bilgiye dayanan, sağlıklı eleştirilere her zaman açığız. Elbette hatamız varsa yerine getirmek bizim görevimiz, karşı tedbirleri almak. Ama haksızlıklara hayır. Kötü niyetlilere hayır. Her vesileyle Silahlı Kuvvetler'e saldırmayı kendine görev addeden başka bir görevi yok bu basının, bu medyanın. Yok. Ayıptır. Ben gerçekten İstiklal Savaşı'ndaki mütareke basınının bile bunlardan daha düzgün, daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bu kadar hain değildiler. Bakın, uzmanımız şehit oluyor, deniliyor ki 'Niye uzmanlar yalnızca şehit oluyor?' Bu ne kadar ayıptır? Bu ne biçim insanlıktır? Ben erimle, erbaşımla, uzmanımla, astsubayımla, subayımla, generalimle nasıl ayırım yaparız? Bizim için her can önemlidir, değerlidir. Yani subayın canı daha fazla değerli, astsubayın az. Bu ne kadar hainliktir. Bunu açıkça ifade ediyorlar, 'Niye uzmanlar şehit oluyor?' Sanki bunu söyleyenler uzmanları çok seviyor, onların çok hakkını koruyor. Hayır arkadaşlar, bu değil. Bu tamamen Silahlı Kuvvetler personeli arasına nifak sokmak. Bu adiliktir. Ertesi gün çıkıyorsunuz, 'Niye subay şehit olmuyor?' Utansınlar. Bana göstersinler hangi orduda tugayının başında 20, 30 gün harekata katılan general var? Hangi orduda? Terbiyesizliktir artık bu." diye konuştu.

Başbuğ, özellikle ön yargılı olmayan, olaylara objektif bakan, doğru olduğu zaman eleştiri yapan basına saygı duyduğunun altını çizdi.

Sadece ve sadece haksız yere, yalanlara dayalı olarak Silahlı Kuvvetler'e saldırı için her vesileyi kullanan basını lanetlediğini vurgulayan Başbuğ, "Zannetmesinler ki onlar böyle yaparak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kararlılığını, moral ve azmi zarara uğratıyorlar. Hayır. Bilakis onların bu saldırıları bizi daha çok bütünleştiriyor, bizi daha çok kararlı hale getiriyor. Terörle bir yere varılamaz. Terörle bir yere varılacağına dair başarı ümitleri taşıyanlara söylüyorum ki, ümitleriniz dün olduğu gibi yarın da boşa çıkar. Türk Silahlı Kuvvetleri, güvenlik kuvvetleri ve Türk milleti terör karşısında, terör eylemleri karşısında bütünüyle dimdik ayakta durmak mecburiyetinde. Şehitlerin acısı büyük, bu acı yüreklere gömülecek ve mücadele kararlılıkla, aynı azim ve iradeyle sürdürülecek." şeklinde konuştu. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
title