Genel Kurul'da "Eğitime Mayın" Tartışması

Genel Kurul'da "Eğitime Mayın" Tartışması

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın, "Türkiye'nin Bir Tarafında Teröristler Devletin Üniter Yapısına Mayın Döşüyor, Bir Yandan da Milli Eğitim Bakanlığı Eğitime Mayın Döşüyor. Bu Kabul Edilemez" Sözlerine Tepki Gösterdi.

Genel Kurul'da

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın, "Türkiye'nin bir tarafında teröristler devletin üniter yapısına mayın döşüyor, bir yandan da Milli Eğitim Bakanlığı eğitime mayın döşüyor. Bu kabul edilemez" sözlerine tepki gösterdi. Çelik, "Milli Eğitiğim Bakanlığının faaliyetleri ile terör örgütünün faaliyetleri arasında benzerlik kurmak bir milletvekiline yakışmıyor" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 17 ilde üniversite kurulmasını öngören yasa tasarısı görüşmeleri sırasında Milli Eğitim Bakanı Çelik ve CHP milletvekili Engin Altay arasında sözlü tartışma yaşandı.

EĞİTİME MAYIN DÖŞENİYOR

Tasarının tamamı üzerinde söz alan CHP'li Altay, dün terör örgütü PKK'nın döşediği mayının patlaması sonucu şehit edilen teğmeni hatırlatarak, "Türkiye'nin bir tarafında teröristler devletin üniter yapısına mayın döşüyor, bir yandan da Milli Eğitim Bakanlığı eğitime mayın döşüyor. Bu kabul edilemez. Okullarımızda yeni ve tehlikeli süreç yaşanıyor. Laik eğitim sürecini dinamitleyecek etkinliklerle karşı karşıyayız" dedi.

Altay, "Kurduğunuz 15 üniversiteye rektör atamayı beceremeyen bir Hükümet var burada. Bu iş ortada dururken 17 üniversite daha kuruyorsunuz. Kadro yok, tabela asmak neye yarar. Öyle üniversiteye yüksek lise bile diyemezsiniz. Akademik kadroyu yetiştirmenin yolu yöntemi bellidir. Adamın eline tüfek vermemişsiniz, bıldırcın vurmasını istiyorsunuz. Akademik kadro için kaynak lazım" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Çelik de Altay'ın sözlerine cevap vererek, terör örgütünün faaliyetlerinin herkes tarafından lanetlendiğine dikkat çekti. Çelik, "Milli Eğitim Bakanlığının faaliyetleri ile terör örgütünün faaliyetleri arasında benzerlik kurmak bir milletvekiline yakışmaz" dedi.

BİZİ KURUMLARLA KAVGALI GÖSTERİYORSUNUZ

"Bizim döşediğimiz mayın, 100 bin derslik midir, okullara gönderdiğimiz 550 bin bilgisayar mıdır, 250 bin kız çocuğunu okula getirmek midir, bilim, sanat merkezlerini yaymak mıdır, 7 vakıf, 32 devlet üniversitesi açmak mıdır" diye yanıt veren Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sayın Altay'ın, Milli Eğitim Bakanlığının faaliyetlerinin başka faaliyetlerle kıyaslanmasındaki üslubu yadırgıyorum. Bir öğretmen, bir öğrenci yanlış yaparsa, bunun gerekleri yapılır. 'Laik eğitim elden gidiyor' demek yakışıksızdır. Bizi kurumlarla kavgalı göstermeye çalışılması, anlayış farkından kaynaklanmaktadır. Milletle kavga edenler, gelip burada hesap vermelidir." (ANKA)

Kaynak: ANKA