NATO Tatbikatındaki Skandalla İlgili TSK'dan Açıklama: Personelin Derhal Çekilmesi Emredildi

NATO Tatbikatındaki Skandalla İlgili TSK'dan Açıklama: Personelin Derhal Çekilmesi Emredildi

NATO tatbikatında yaşanan skandalla ilgili TSK'dan "Olay protesto edildi. Personelin derhal tatbikattan çekilmesi emredildi." açıklaması yapıldı.

NATO takbikatındaki skandalla ilgili TSK'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Olay, NATO askeri makamları nezdinde yazılı ve sözlü olarak protesto edilerek tatbikata katılan TSK personelinin tatbikattan derhal çekilmesi emredilmiştir." denildi.

"TSK PERSONELİ TESPİT ETTİ"

İşte konuyla ilgili TSK'dan yapılan açıklama:

Norveç'te bulunan NATO Müşterek Harp Merkezi'nde 08-17 Kasım 2017 tarihleri arasında icra edilen "Trident Javelin" tatbikatında görevli bir personel tarafından Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin temsili düşman ülke liderleri arasında gösterildiği ayrıca bir başka personel tarafından da tatbikat için kullanılan sosyal medya çevriminde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına sahte hesap açılarak temsili düşman kuvvetleri işe işbirliği yaptığı yönünde paylaşımlarda bulunduğu, tatbikata katılan TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) personeli tarafından tespit edilmiştir.

"PERSONELİN, DERHAL ÇEKİLMESİ EMREDİLDİ"

Durumun Genel Kurmay Başkanlığı'na intikal etmesi üzerine olayın kabul edilemez olduğu NATO askeri makamları nezdinde yazılı ve sözlü olarak protesto edilerek tatbikata katılan TSK personelinin tatbikattan derhal çekilmesi Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından emredilmiştir.

Sıralı NATO makamlarınca yaşanan olaydan duyulan üzüntü ve olayın kabul edilemez olduğu belirtilerek yazılı ve sözlü olarak özür dilenmiştir.