Gençlik Kitabın Yüzüne Bakmıyor

Gençlik Kitabın Yüzüne Bakmıyor

Bağımsız Eğitimciler Sendikası'nın Yaptığı "19 -25 Mayıs Gençlik Haftası Araştırması"ndan Çarpıcı Sonuçlar Çıktı. Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı İsimli Çalışmaya Göre, Türkiye'de İhtiyaç Maddeleri Sıralamasında Kitap 235. Sırada Yer Alıyor.

Gençlik Kitabın Yüzüne Bakmıyor

BAĞIMSIZ Eğitimciler Sendikası’nın yaptığı "19-25 Mayıs Gençlik Haftası Araştırması"ndan çarpıcı sonuçlar çıktı. Türkiye’nin Okuma Alışkanlığı isimli çalışmaya göre, Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada yer alıyor.

500 bin kahvehane ve 120 bin kafe bulunan Türkiye’de kütüphane sayısı bin 412 olmasına rağmen sadece 400 tanesi uluslararası kütüphane standartlarını taşıyor. Kütüphaneye gidenlerin sadece yüzde 8’i kitap okumaya gidiyor. Türkiye’de kitaba yılda harcanan para 45 sent. Günde ortalama beş saat TV seyreden Türk halkı, kitap okumaya yılda yalnızca altı saat vakit ayırıyor.

Türkiye kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, Amerika’da yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okur iken, Türkiye’de yalnızca binde bir kişi kitap okuyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Rapor’unda kitap okuma oranında Türkiye, Libya, Tanzanya, Kongo ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer alıyor.

Çok gerideyiz

Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor, Bir İsviçreli bir yılda ortalama 10 kitap, bir Fransız bir yılda ortalama yedi kitap, bir Türk ise 10 yılda ancak bir bir kitap okuyor. Türkiye ’de okuma alışkanlığına sahip 70 bin kişi bulunuyor.

Türkiye’de bir kişinin kitap okumak için ayırdığı zamanın; 300 katını bir Norveçli, 210 katını bir Amerikalı, 87 katını bir İngiliz, 87 katını da bir Japon ayırıyor. Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan üç kat fazla.

Birleşmiş Milletlerin yaptırdığı bir araştırmada kitap için ayrılan bütçeye bakarsak; Norveçli 137 dolar, Alman 122 dolar, Belçikalı 100 dolar, Avustralyalı 100 dolar, Güney Koreli 39 dolar, Dünya ortalaması 1,3 dolar iken bir Türk ise yılda ancak 0,45 dolar ayırıyor.

Ders ve okul kitapları hariç ABD ’de yılda 72 bin kitap basılırken, Rusya’da 58 bin kitap, Japonya’da 42 bin kitap, Fransa’da 27 bin kitap, Türkiye’de ise 7 bin kitap basılıyor.

Türkiye’da dergi okuma oranı yüzde 4 iken, televizyon izleme oranı ise yüzde 95.

Popüler kültür gençliği

BAĞIMSIZ Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, 1980 sonrası güdülen politikalarla kitap okumak kamuoyuna zararlı diye tanıtıldığını belirterek, "Özellikle de okuyan ve düşünen kişiler bu süreçte hain ve zararlı kişi olarak kamuoyuna tanıtıldı" dedi. Avcı şunları söyledi: "1950’li yıllardan sonra ABD, 1980’lerden sonra AB uzmanlarının yön vermeye başladığı ve amacından uzaklaştırıldığı milli eğitim politikaları yüzünden eleştiri yapmayan, sistemin bir parçası olmaya çalışan ve popüler kültüre göre şekillenen bir gençlik yaratıldı. Kitap, gazete okuma alışkanlığı kazanamamış toplum da yöneticilerini sorgulamadığı gibi iyi yöneticileri ve kaliteli politikacıları seçme konusunda da istekli davranamıyor."

Kaynak: DHA