Gençleri Avm'lerden Çekmenin Yolu Spor - Haberler
Haberi Paylaş

Gençleri Avm'lerden Çekmenin Yolu Spor

AA - Haberler | Yerel
Gençleri Avm'lerden Çekmenin Yolu Spor

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç, 'Düzenlediğimiz spor turnuvaları sayesinde, öğrencilerimizi alışveriş merkezlerinden çekmeye çalışıyoruz, bu sayede onların okula aidiyet hisleri de güçleniyor' dedi.

Prof. Dr. Ziya Güvenç, Çankaya Üniversitesi'nin spor faaliyetleri ve politikası üzerine AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, üniversitelerdeki spor faaliyetlerinin önemini anlattı.

Çankaya Üniversitesi'nin spor politikasını, 'Öğrencilere sporu sevdirmek, spor yapmaya yönlendirmek için gerekli çalışmaları yapmak ve gençlere iyi bir eğitimle birlikte sporu doğru öğreterek milli takımlar düzeyinde sporcu yetiştirmek' olarak özetleyen Prof. Dr. Güvenç, şöyle devam etti:

'Kulüpsel bazda basketbol, masa tenisi, cimnastik, satranç ve yüzmede hem ülkemizin hem de üniversitemizin altyapısı için sporcu yetiştiriyoruz. Bunların dışında yüzme, bilardo, tenis, oryantiring, binicilik, pilates, voleybol, dart ve futsal branşlarında faaliyetlerimiz var. Ayrıca spor okullarımızda 6-14 yaş arasındaki çocuklara binicilik, pilates, basketbol, voleybol, tenis, cimnastik ve oryantiring dallarında yıl boyunca eğitim veriyoruz.'

Bayan bilardo takımının, kurulduğu geçen yıl Türkiye üçüncüsü olmasının kendilerini hem şaşırttığını, hem de gururlandırdığını dile getiren Prof. Dr. Güvenç, 'Biz de onlara, antrenmanlarını daha rahat yürütsünler diye yeni olanaklar sağladık' dedi.

Çankaya Üniversitesi'nin Türkiye Kadınlar Basketbol İkinci Ligi'nde mücadele ettiğini hatırlatan Güvenç, takımlarının bu yıla kadar birinci ligde mücadele ettiğini belirtti.

Spor sayesinde öğrencilerin okula bağlılıklarının arttığına dikkati çeken Güvenç, 'Öğrencilerimiz, derslerden arta kalan zamanlarını daha çok alışveriş merkezlerinde geçiriyor. Biz de düzenlediğimiz spor turnuvalarıyla onların hem spor yapmasını sağlıyor, hem de okula aidiyet hislerini güçlendiriyoruz' diye konuştu.

Kampüsün spor olanaklarının geniş olduğunu ifade eden Güvenç, '3'ü standart, 3'ü küçük olmak üzere toplam 6 spor salonumuz var. Bunların haricinde 1 halı saha, 3 açık basketbol sahası, 1 yarı olimpik yüzme havuzu, 1 de tenis kortumuz bulunuyor. En büyük avantajımız, tüm sportif faaliyetlerimizi yerleşkemiz içinde yürütüyor olmamız. Aynı zamanda bu salonlarımızı Türk sporunun da emrine verdik. Gelecek yıl güz döneminde hizmete açacağımız Eskişehir yolundaki yeni kampüsümüzde ise spor tesisi olanaklarımız daha da geniş olacak' diye konuştu.

- İLK 'SPOR BURSU' VEREN ÜNİVERSİTE-

Prof. Dr. Güvenç, spor bursunu Türkiye'de ilk uygulayan üniversitenin, Çankaya Üniversitesi olduğunu söyledi. Üniversite adayı öğrencilerin, profesyonel sporcu olsalar bile eğitim ve gelecek kaygısıyla sporu bırakabildiklerini ifade eden Güvenç, 'Milli sporculara sağladığımız bursların yanı sıra, öğrenciyken üniversite takımında oynamaya hak kazanan öğrencilerimize de eğitimleri sırasında değişik oranlarda burslar sağlıyoruz' dedi.

Güvenç, basketbolda 8, masa tenisinde 2, yüzmede de 1 olmak üzere toplam 10 milli sporcuya spor bursu sağladıklarını kaydetti.

(ÜLK-SS) - ANKARA

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500