Genç Nüfus, Türkiye'yi İnternet Kullanımında Ön Sıralara Taşıdı

Genç Nüfus, Türkiye'yi İnternet Kullanımında Ön Sıralara Taşıdı

Türkiye'nin İnternet Kullanımında Ülkeler Bazında Ön Sıralarda Yer Almasının Genç Nüfustan Kaynaklandığı Belirtildi.

Genç Nüfus, Türkiye'yi İnternet Kullanımında Ön Sıralara Taşıdı

Türkiye'nin internet kullanımında ülkeler bazında ön sıralarda yer almasının genç nüfustan kaynaklandığı belirtildi.

Google Türkiye ve Netsis'in işbirliğiyle gerçekleştirilen "'Durgun Ekonomide Hız Kesmeyin" konulu toplantı, İzmir Ege Palas Oteli'nde yapıldı. Toplantıda konuşan Google Türkiye Pazarlama Direktörü Mustafa İçil, Türkiye'nin genç nüfusunun Türkiye'yi internet kullanımında ön sıralara taşıdığını söyledi. İçil, internetin çok az yatırım ile çok büyük geri dönüşümler sağlayabilen bir platform olduğunu söyledi. Hedeflerini elektronik ortamda yapılan ticaretin gelişmesi olduğunu belirten İçli, elektronik ticaretin hedef odaklı ve uygun maliyetli olması bakımından kriz ortamlarından etkilenmediğini belirterek, "Yani tüketicilerin dijital dünyayı benimsemesinde durgunluk yok." dedi.

Ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde firmaların bilgili, çevik, hızlı olarak verimli çalışmak noktalarını öne çıkarmaları gerektiğini dikkat çeken İçil, firmaların durgunluk ve kriz dönemlerinde yatırım yapmalarını bu süreçten kazançlı çıkacağını, avantajlı hale geleceklerini vurguladı. Türkiye'deki internet kullanıcısı sayısının 26,5 milyona ulaştığını, 22 milyar da net sitesinin bulunduğunu, kriz döneminde bile bu sayının hızla artmaya devam ettiğini anlatan İçil, Türkiye'nin genç nüfusu sayesinde en dinamik internet kullanıcısı olduğunu, kullanım süresi bakımından da Avrupa'da ilk sırada yer aldığını dile getirdi.

KOBİ'ler için elektronik ortamdaki yeni iş modellerini anlatan İçil, "Hedefimiz, Türkiye'de interneti etkin kullanan firma sayısını 15-20 binlerden 100-200 binlere çıkarmak" dedi. Mustafa İçil, dünyada internetten alım yapanların tüm internet kullanıcılarına oranının yüzde 85, mağaza alışverişi öncesi internetten araştırma yapanların oranının yüzde 80 olduğu bilgisini verdi.

Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur da, internetin pazar araçları sayesinde daha az giderle daha fazla müşteriye ulaşılabildiğini dile getirdi. Kullanıcılara internet üzerinde yeni iş fırsatları yakalamalarını teşvik etmek amacıyla internet tabanlı iş modellerine yatırım yapmaya başladıkları anlatan Ihlamur, "Önümüzdeki aylarda, başta KOBİ'ler olmak üzere internet ekonomisinden pay almak isteyen kuruluşların kullanımına açacağız. Google ile yaptığımız işbirliğiyle kullanıcılarımızın internet pazarında daha ekin şekilde var olmalarını sağlayacağız." şeklinde konuştu. (CİHAN)