"Genç Dostu Afyonkarahisar Projesi"

"Genç Dostu Afyonkarahisar Projesi"

Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı Çerçevesinde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun Desteğiyle Afyonkarahisar Tabip Odası Tarafından Yürütülmekte Olan "Genç Dostu Afyonkarahisar Projesi"nin Tanıtım Toplantısı ve Kokteyli Gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Üreme Sağlığı Programı çerçevesinde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun desteğiyle Afyonkarahisar Tabip Odası tarafından yürütülmekte olan "Genç Dostu Afyonkarahisar Projesi"nin tanıtım toplantısı ve kokteyli gerçekleştirildi.

Millet Hamamı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Marmara depremi sonrasında sivil toplum birliğinin yükselmeye başladığını belirtti. Genç Dostu Afyonkarahisar Projesi'nin, Avrupa Birliği'nin 162 bin euroluk desteğiyle gerçekleştirdiğini belirten Vali İmga, bunun sosyal boyutlu yüksek bir proje olduğunu kaydetti.

Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Mustafa Enis Arabacı ise, Afyonkarahisar Tabip Odası ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun ortak olarak katıldığı projenin, Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye izleme sağlık programı kapsamında uygulandığını kaydederek, "Hastanelerde sık sık karşılaştığımız 30-32 yaşında anneanne ya da babaanne olan genç kadınlar, 13-14 yaşında evlendirilmek için rapor başvurusu yapan küçük kızlarımız ya da erkeklerimiz, onun yanında çok yaygın olan akraba evlilikleri sonucunda bazen çok şaşırtıcı olsa da bir evlilikten 3-4 özürlü doğan çocukları görüyorduk. Bu yürek yaralayıcı tablolar bizleri çok kötü etkiliyordu. Bu düşüncelerle bu programı uygulamayı kararlaştırdık. Bu projeyle başvuru yaptık. Birçok başvuru arasında onaylandı. Geçtiğimiz yıl içerisinde de başladı" şeklinde konuştu.

Proje tanıtımına gelen gazeteci Tayfun Talipoğlu da, Türkiye'yi 1 milyon 534 bin kilometre dolaştığını söyledi. Tanıtım toplantısına gelen üniversiteli gençlere nasihatlerde bulunan Talipoğlu, "Bizim dönemimizdeki üniversite gençliğiyle şu andaki üniversite gençliği arasında fark var. İşte siz o farkı oluşturan gençlersiniz. Siz, iyi işler yaptığınız sürece yanınızda olacağım. Çünkü televizyona çıkmak için absürd şeyler yapmak gerekmiyor. Anlattığınız konu çok önemli bir konu. Bu konu da herkes tarafından bilinir. Bu memleket her şeyi bilir. Ancak, nedense cinsel problemlerini çözememiş bir ülkedeyiz. İnsanlar bu konulardaki en ufak problemlerini içlerine atarlar ve bu sorunlar giderek büyür. Siz bunların önleyicisisiniz. Bu mücadele hepimizin mücadelesidir" dedi.

Konuşmaların ardından Uzman Dr. Kemal Demirkıran, slayt gösterisi eşliğinde projenin tanıtımını yaptı. Daha sonra düzenlenen kokteylle tanıtım sona erdi.

(SY-ATA-NÇ-Y)