Genç Burak, Yeniden Ayağa Kalktı

Genç Burak, Yeniden Ayağa Kalktı

Siirt'te kazayla bacağına batan iğne nedeniyle günlerce dayanılmaz acılar çeken Burak Kayar, Gaziantep'te yeniden yürümye başladı.

Genç Burak, Yeniden Ayağa Kalktı

Siirt'te kazayla bacağına batan iğne nedeniyle günlerce dayanılmaz acılar çeken Burak Kayar (18), pek çok hastane gezdikten sonra tavsiye üzerine gittiği Medical Park Gaziantep Hastanesi'nde, Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Kale'nin travmatik sinir nöropatisinde ilk kez denenen yöntemiyle yeniden hayata tutundu.

Siirt'te koltuktaki iğnenin bacağına batması sonucu günlerce dayanılmaz acı çeken Burak Kayar, acılarını dindirmek için her gün morfin türevi ilaçlar kullandı. Türkiye'nin dört bir yanını gezen aile son çare olarak, yakınlarının tavsiyesiyle Gaziantep Medical Park Hastanesi'ne gitti.

Yaşadığı acıyı anlatmakta bile güçlük çeken Burak Kayar, "Yaklaşık 3 ay önce oturduğum yerde baldır kısmıma iğne battı. Bu iğne siyatik sinirime zarar vermiş. Daha sonra ayağım tamamen uyuşmaya başladı. Bir hafta 10 gün devam eden uyuşukluğun ardından ayağımda dayanılmaz ağrılar başladı. Tabandan başlayarak bütün bacağım sızlıyordu. Bu ağrı yüzünden Türkiye'de hemen hemen gitmediğimiz hastane kalmadı. Bu süreçte ağrılarımın dinmesi için morfin ve türevi olan ağrı kesiciler veriliyordu ve bunları kullanıyordum. Beynimi de uyuşturan bu hapların etkisini zamanla görmemeye başladım. Daha sonra ağrılarla birlikte ayağımı hissetmemeye başladım. Artık ayağımı basamaz hale gelmiştim, yürüyemiyordum ve ağrılardan uyuyamıyordum. Yemek bile yiyemez hale gelmiştim ve sosyal hayatım tamamen bitmişti. Daha sonra bir yakınımızın tavsiyesi üzerine Medical Park Hastanesi'ne geldik. Buradaki doktorumuz çok farklı bir teknik deneyeceğini ve durumumun düzelmesinden umutlu olduğunu söyledi. Türkiye'de ilk kez denenecek olan bu yöntemle ağrılarımın gideceğini düşündüğüm için bunu kabul ettim. Ameliyat olduktan bir süre sonra ayağımı yeniden hissetmeye başladım ve ağrılarım yavaş yavaş azaldı. Şu anda ağrım yok denecek kadar az ve artık bütün işlerimi kendim yapabiliyorum. Uyuyabiliyorum ve yemek yiyebiliyorum" dedi.

Oğlunun o günlerde gözleri önünde eridiğini ifade eden baba Bayram Kayar ise, "Oğlumun tedavisi için Siirt'te ve Türkiye'nin dört bir yanında hastane ve doktor gezdik. Gittiğimiz her hastanede oğluma ağrı kesiciler verildi ama bunlar bir süre sonra etki göstermedi. Morfin ve benzeri olan bu ilaçlar nedeniyle oğlum artık aklını yitirecekti. Oğlum ağrıları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyordu ve ben onu 5 dakika yalnız bıraksam balkondan atlayıp kendi canına kıyacak durumdaydı. Buradaki doktorumuzun müdahalesi sayesinde benim oğlum tekrar hayata döndü. Oğlum artık yürüyor ve hayatı normale dönüyor. Allah böyle doktorları başımızdan eksik etmesin" diye konuştu.

Oğlunun bacağının kesilmesi için defalarca kendisine yalvardığını anlatan baba Bayram Kayar "60 günlük ağrı süresince oğlum bana yalvararak 'baba sen Allah'ı seviyor musun' diye sordu. Ben de 'evet oğlum' dedim. Bunun üzerine dedi ki; 'eğer Allah'ını seviyorsan ayağımı kes ve beni bu sancıdan kurtar.' Bu sözler üzerine oturup ağlamaktan başka bir şey yapamadım" şeklinde konuştu.

Kayar, oğlunun artık normal hayata döndüğünü ve bu başarılı operasyondan dolayı Medical Park Gaziantep Hastanesi yönetimine ve özellikle de Op. Dr. Bülent Kale ile yanındaki ekibine teşekkür etti.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Kale ise, "Hastanın yapılan muayenesinde daha önce yapılan EMG sonuçları da incelenerek, siyatik sinir boyunca özellikle diz altından ayağa kadar uzanan bölgede hem motor hem de duyusal kayıp var olduğunu ve şiddetli nöropatik ağrı oluştuğunu gördük. Özellikle tibial sinirde 'aksonal dejenerasyon' (sinirde kalıcı hasar) gelişmeye başladığını tespit ettik. Hasta geldiğinde bu rahatsızlığı nedeniyle uyuyamaz haldeydi. Narkotik analjeziklere (ağrı kesiciler) rağmen hiçbir şekilde tedaviye cevap vermiyordu. Gözlemlerimiz sonucunda özellikle şikayetlerinde tarif edilen ve gözlenen tablonun bir travmatik sinir nöropatisi (travmaya bağlı sinir hasarı) olduğu kanaatine vardık" ifadelerini kullandı.

Daha önce İstanbul'da Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nde görev yaptığı sırada doktor arkadaşları ile birlikte geliştirdikleri yeni bir cerrahi müdahalenin bu hasta üzerinde de uygulanabileceği kanaatine vardıklarını anlatan Op. Dr. Kale, "Özellikle diyabetik hastalar için oluşan yaraların önlenmesi ve oluşmuş yaraların tedavi edilmesi amacıyla geliştirmiş olduğumuz bir cerrahi teknik vardı. Bu teknik, diyabet hastaları için Amerika'da rutin olarak kullanılmaya başlandı. Biz bu çalışmamızdan dolayı uluslararası boyutta ödül aldık. Bu yöntemi diyabetik hastalarda 2003 yılından itibaren İstanbul'da uygulamaya başlamıştık. Hastamız Burak Kayar'da görülen tablonun tıpkı bir diyabet hastalığına bağlı nöropatik bulgular vermesi üzerine daha önce diyabet hastaları için keşfettiğimiz bu yöntemi denemeye karar verdik. Travma sonucu oluşan nöropatide de bu yöntemin uygulanabileceğini ve sonuçta fayda görebileceğini düşündük. Tanımlamış olduğumuz bu yöntemi benzer klinik özellikler göstermesi nedeniyle bu tür vakada ilk kez Burak'ta uyguladık ve ameliyat sonrası inanılmaz şekilde bu nöropatik ağrı şikayetinin ortadan kalktığını, hastanın narkotik ilaçlara ihtiyacının kalmadığını, motor ve duyusal fonksiyonlarının geriye döndüğünü net bir şekilde gördük. Dolayısıyla yapmış olduğumuz bu operasyondan yüzde yüz fayda görmüş olduk" bilgisini verdi.

Başarılı geçen ameliyat sonucunda ailenin normal hayatına dönmesinin de doktor olarak kendisini ve ekibini mutlu ettiğini ifade eden Op. Dr. Bülent Kale, şunları söyledi: "Kendime ait bu cerrahi yöntemi rutin olarak fırsat bulup da uygulayamıyordum. Ama Burak'ın bu sıkıntılı, bu üzücü durumuna tanık olunca bu yöntemle müdahale etmeye karar verdik. Şu anda bu yöntemi Medical Park Gaziantep Hastanemizdeki imkanlarla bundan sonra da bu tür vakalarda uygulamaya devam edeceğiz." - GAZİANTEP