Gelir Vergisi Kanun Tasarısı TBMM'ye Sunuldu

Gelir Vergisi Kanun Tasarısı TBMM'ye Sunuldu

İşçi ve Memurların Vergi İadesi Uygulamasına Son Veren, Vergi Kaçağı ile Mücadelede Vergi Güvenlik Müessesesini Devreye Sokan Gelir Vergisi Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına Sunuldu.

Gelir Vergisi Kanun Tasarısı TBMM'ye Sunuldu

İşçi ve memurların vergi iadesi uygulamasına son veren, vergi kaçağı ile mücadelede vergi güvenlik müessesesini devreye sokan Gelir Vergisi Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Öngören Tasarı ile vergi iadesinin yerini ''asgari geçim indirimi'' alacak.

Asgari geçim indiriminin, brüt asgari ücretin yarısı olarak belirlendiği tasarıyla eşi çalışmayan işçi ve memurlara ayrıca brüt asgari ücretin yüzde 10'u, 2 çocukla sınırlı olmak üzere de çocuk başına yüzde 7,5 oranında indirim sağlanıyor.

Bugünkü asgari ücret üzerinden yıllık 380 YTL vergi iadesi alan bir asgari ücretliye, asgari geçim indirimi ile yıllık 477 YTL katkıda bulunulacak.

Tasarı ile getirilen Vergi Kontrol Müessesesi ile de düşük beyanda bulunanlara gider sorgulaması geliyor.

Kredi kartı, tapu ve motorlu taşıt bilgileri ile sektörlerin beyan ortalamalarına bakarak, harcama ve beyanlar karşılaştırılacak.

Harcama ve beyanları arasında uyumsuzluk bulunanlardan gider bildirimi istenecek.

Söz konusu bildirimde, mükelleflerin gıda, kira, eğlence ve diğer bazı harcama bilgileri yer alacak. Gider bildiriminde, beyanı ile harcamaları arasındaki farkı izah edemeyenler, doğrudan denetim elemanlarının vergi incelemesine tabi tutulacak.

Kaynak: AA