Gelibolu Yarımadası'ndaki Alan Kılavuzluğu Kursu
Haberler » Yerel » Haber

Gelibolu Yarımadası'ndaki Alan Kılavuzluğu Kursu

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Ardahan Dikme, Çanakkale'nin Turizm ve Tarih Kenti Olduğunu Bildirdi

Gelibolu Yarımadası'ndaki Alan Kılavuzluğu Kursu

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Ardahan Dikme, Çanakkale'nin turizm ve tarih kenti olduğunu bildirdi.

Dikme, yaptığı yazılı açıklamada, kente gelen ziyaretçi sayısının fazla olmasından dolayı yeterince tanıtım hizmetinin yapılamadığını belirterek, özellikle mart ve temmuz aylarında rehberlik hizmetlerine çok fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Bu nedenle yöre insanın alan rehberliği konusunda eğitilmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını, rehber kişi sayısının sınırlandırılmaması ve halkın bu eğitimden yararlanmasını isteyen Dikme, Eceabat Gelibolu Yarımadası Milli Park Müdürlüğü'nce Alan Kılavuzluğu Kursu düzenleneceği duyurusu yaaptığını anımsattı.

Kursa katılmak için başvuran 733 kişiden 120'nin Milli Park Müdürlüğü tarafından uygun görüldüğünü, bu kişilerin seçiminin tamamen Milli Park Müdürlüğü'nün keyfiyetine bırakıldığını savunan Dikme, idarenin bu eyleminin Alan Kılavuzlarının Seçimi Eğitimi Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğe dayandırılmak istendiğini vurguladı.

Dikme, şunları belitti:

'Milli Parklar Kanunu'nun 16. Maddesinde, 'Korunan alan sınırları dahilinde ve yakın çevresinde yaşayan yöre insanının alan kılavuzu olarak yetiştirilmeleri konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde gerekli çalışmaları yapar' denmesine rağmen, müdürlüğün ilanındaki koşulları taşımayan, çalışma durumu uygun olmayan, o bölgede ikamet etmeyen ve aynı aileden birden fazla kişinin çalışmaması koşulu bulunmaktayken, bu kriterlere uygun davranılmamış, alan kılavuzluğu için müracaat eden pek çok vatandaşımız mağdur olmuştur.'

Alan kılavuzu olmayan bir kimsenin alan deneyimi olması ya da alan kılavuzluk belgesi olmadan o bölgede çalışmasının mümkün olmadığını belirten Dikme, kursa katılacak adaylar için korunan alan sınırları en az bir yıl ikamet ediyor olmak ve koşulunun arandığını bildirdi.

Buna rağmen nüfusun korunan alanda kayıtlı olması gibi ek kriterlerin Milli Park Müdürlüğü tarafından geliştirildiğini savunan Dikme, 'Asil listenin yetersiz kalması durumunda yedek listeye başvurulacağı ifade edilmiştir. Yedek listede herhangi bir sıralama yapılmadan 40 kişinin ismi bildirilmiştir. Bu yedek listedeki adayların yeniden nasıl değerlendirileceği de merak konusudur' ifadelerine yer verdi.

(AKY-SAM-ÜNS) - ÇANAKKALE