'Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü' Kitabı Çıktı - Haberler
Haberi Paylaş

'Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü' Kitabı Çıktı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Kültür Sanat
'Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü' Kitabı Çıktı

Çanakkale Seddülbahir Özel Müzesi ve 1915 Gezici Müze Tırı'nın sahibi tarihçi Ahmet Uslu'nun, içinde ilk kez günyüzüne çıkmış fotoğrafların da yer aldığı 'Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü' adlı kitabı piyasaya çıktı.

Çanakkale Seddülbahir Özel Müzesi ve 1915 Gezici Müze Tırı'nın sahibi tarihçi Ahmet Uslu'nun, içinde ilk kez günyüzüne çıkmış fotoğrafların da yer aldığı 'Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü' adlı kitabı piyasaya çıktı. Uslu, kitabıyla, 98 yıllık Çanakkale Savaşları tarihine ışık tuttu.

Çanakkale Savaşları tarihi üzerine yıllardır birçok araştırma yapan ve savaşa ait binlerce materyalden oluşan koleksiyona sahip olan tarihçi Ahmet Uslu'nun kaleme aldığı 'Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü' adlı kitap piyasaya çıktı. İlk baskısı 5 bin adet yapılan ve 28 liradan satışa sunulan kitabın tanıtımı Truva Otel'de yapıldı. Gelibolu Yarımadası'nda Tarihi Milli Parkı'ndaki Seddülbahir Özel Müzesi ile Çanakkale 1915 Gezici Müze Tırı'nın sahibi olan Ahmet Uslu, "Her milletin bir şeref defteri vardır. Türk milletinin de şeref defterlerinin ana sayfalarından biri Çanakkale'dir" dedi.

100'ÜNCÜ YILA HAZIRLAR

Çanakkale savaş malzemeleri, seramikleri ve tuğlalarını toplayarak 30 yıldır Çanakkale kültürel ve sosyal hayatına hizmet ettiğini anlatan tarihçi Uslu, "İl il, ilçe ilçe dolaşarak Çanakkale ruhunu, Mustafa Kemal'i, Seyit Onbaşı'yı, Yahya Çavuş'u Anadolu'da anlatmaktayım ve anlatmaya devam edeceğim. Bu anlatımlarımız sırasında Çanakkale'nin ihtiyacı olan kitapları yayınlamaya başladık. Daha önce beş kitap yazdım. Şimdi ise dört yıllık bir emek ve binlerce fotoğraf taranarak, Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü kitabını yaklaşık 40 yeni fotoğrafla Çanakkale'nin hizmetine sunuyoruz. Amacımız 2015'te bütün dünyanın gözünün üzerinde olacağı Çanakkale'ye gelen yabancı misafirlerimize Çanakkale'den yapılmış bir İngilizce-Türkçe kitabı sunabilmekti. Biz 2015'e, 100'üncü yıla Çanakkale Seddülbahir Özel Müzesi olarak ilk kitabımızı yayınlayarak hazır olduğumuzu ilan ediyoruz" diye konuştu.

Kitabın ilk 20 sayfası Türkçe ve İngilizce olarak savaşı genel olarak anlatırken, 1915'e ait yaklaşık 180 fotoğraf da bugünkü fotoğraflarla karşılaştırılıp Türkçe ve İngilizce açıklamalarıyla yer aldı. - Çanakkale

'Gelibolu'nun Dünü ve Bugünü' Kitabı Çıktı

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title