Gelibolu Çıkarmasının Görüntüleri

Gelibolu Çıkarmasının Görüntüleri

Anzakların Gelibolu Çıkarması Sırasında Anzak Koyunda Çekilen Görüntüler Ortaya Çıkarıldı.

Gelibolu Çıkarmasının Görüntüleri

Anzakların Gelibolu çıkarması sırasında Anzak koyunda çekilen görüntüler ortaya çıkarıldı.

Avustralya'da yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin internet sitesinde verilen haberde, Gelibolu çıkarmasına dair bilinen ilk görüntüleri içeren 45 saniyelik filmin, İngiliz savaş muhabiri Ellis Ashmead-Bartlett tarafından çekildiği belirtildi. Haberde, müttefiklerinin 1915 yılındaki çıkartmasına öncülük eden Avustralyalı askerlerin, İngiliz savaş muhabirinin kendilerini görüntülediğinden büyük bir ihtimalle habersiz olduğu, çekimlerin 93 yıl sonra tesadüfen ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

Avustralya Savaş Anıtları Kurulu tarafından gelecek haftaki Anzak gününden önce yayımlanması beklenen görüntülerde, Avustralyalı genç askerlerin kamp kurma çalışmalarıyla Suvla koyundaki İngiliz kampının yer aldığı belirtildi.

Kurul yetkilisi Stephanie Boyle, 1938'de satın alınan ve iki tarihçinin farklı bir amaç için geçen yıl yaptığı araştırma sırasında tesadüfen bulunan görüntülerin birleştirilerek film haline getirildiğini söyledi ve "Gerçekten beklenmiyordu. Bulunması çok şaşırtıcı. İlk kısım, Anzak koyundaki kamptan görüntüler içeriyor. Oldukça huzurlu bir sahne. Film, daha sonra, İngiliz askerlerin konuşlandığı Suvla koyundaki askeri üssün görüntüleriyle devam ediyor" dedi.