Geli'den Geri Dönüşüm Hamlesi

Geli'den Geri Dönüşüm Hamlesi

tekrar halka geri dağıtılarak değerlendirilecek.

Geli'den Geri Dönüşüm Hamlesi

Muğla'nın Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren TKİ'ye bağlı GELİ Müessese Müdürlüğü çalışma sahasında, altındaki kömür alınarak üzeri kapatılan ve yeniden ağaçlandırılan yaklaşık 100 hektar alan,

tekrar halka geri dağıtılarak değerlendirilecek.

Muğla'nın Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren Güney Ege Linyitleri İşletme Müdürlüğü (GELİ), kömür çıkardığı alanların yeniden değerlendirilmesi için yeni bir çalışmaya imza attı.

Bilindiği üzere altındaki kömür alınan yaklaşık 100 hektar alan daha önce yapılan çalışmalarla yeniden ağaçlandırılmış ve çeşitli türde binlerce fidan dikilmişti. Dikilen ağaçların yaklaşık 40.000'ini ise zeytin ağaçları oluşturuyor.

100 hektar alanda yapılan ağaçlandırma çalışmalarının ardından şimdi sıra alanların parsellenerek yeniden halka belli bir ücret karşılığında dağıtılmasına geldi. Bir süredir devam eden çalışmalarla alanların yeniden değerlendirilmesi için teknik işlemler tamamlandı ve tapu tescil aşamasına gelindi. Tapu tescil işlemlerinin 2013 yılına kadar tamamlanması ve parsellenen alanların 2013 yılı içinde taliplerine dağıtılması planlanıyor.

100 hektar alandan 100 adet parselin çıkarılarak 10'ar dönümlük parçalar halinde satışa sunulması hedefleniyor. Satış işlemleri sırasında öncelik ise tarlaların eski sahiplerinde olacak.

GELİ Müessese Müdürlüğü Etüt Proje Müdürü Faruk Erin konu hakkında yaptığı açıklamada; "Bilindiği üzere GELİ, altındaki kömür alınan alanların tekrar doğaya kazandırılması için gerekli çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda bu güne kadar işlemleri tamamlanan binlerce dönüm alan yeniden ağaçlandırıldı. Ağaçlandırma çalışmalarının ardından yaklaşık 100 hektar alanın yeniden kullanıma açılması için teknik çalışmaları tamamladık. Kısa süre içerisinde tapu tescil işlemleri de tamamlanacak. Ardından öncelik arazilerin eski sahiplerinde olmak üzere parsellenen 10'ar dönümlük 100 adet parça satışa sunulacak" dedi.

GELİ Müessese Müdürü Ercan Gebeş ise; "GELİ Müessese Müdürlüğü'nün işi kömür çıkartmak. Ancak bizim amacımız işimizi yaparken doğal çevreye zarar vermemek, verilen zararı da telafi edebilmek için elimizden geleni yapmak. Bu amaçla altındaki kömür çıkartılan binlerce dönümlük alan yeniden ağaçlandırıldı. Ağaçlandırılan alanların gerekli bakımlarının müessesemiz tarafından devamlı olarak yapılması ise pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden gerekli çalışmaları başlattık. Arazilerin parsel işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanacak. Ardından öncelik arazilerin eski sahiplerinde olmak üzere alanlar yeniden değerlendirilecek" şeklinde konuştu.

(İK)

21.07.2012 15: 09: 30

TSI

NNNN - MUĞLA