Geleneksel Tügiad Ekonomi Ödülleri Açıklandı

Geleneksel Tügiad Ekonomi Ödülleri Açıklandı

Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (Tügiad) Tarafından Düzenlenen 6. Bilimsel Eser Yarışması Ödül Terörenine Katıldı.

Geleneksel Tügiad Ekonomi Ödülleri Açıklandı

Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) tarafından düzenlenen 6. Bilimsel Eser Yarışması ödül terörenine katıldı.

'Türkiye'nin Kalkınma Stratejileri Doğrultusunda ve AB Sürecinde Tarım' adlı yarışmada, ilk sıraları Anadolu üniversitelerinde görev yapan öğretim üyeleri paylaştı. 2000 yılından bu yana ekonomi alanında bilimsel nitelikli eser yarışması düzenleyen TÜGİAD, dereceye girenleri ödüllendirerek, sorunlara bilimsel çözümler geliştirilmesini teşvik ediyor. Birinci seçilen eserin kitap olarak basıldığı yarışmada birinciye 6 bin YTL, ikinciye 4 bin YTL üçüncüye ise 2 bin YTL ödül verildi. Birinciliği kazanan Kırıkkale Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Acar ile Muhsin Doğan'ın "AB'ye Üyelik Yolunda Türk Tarımı: Sorunlar, Zorluklar ve Fırsatlar" adlı ortak çalışması, TÜGİAD tarafından kitap olarak bastırıldı.

İkincilik ödülü ise 2 eser tarafından paylaşıldı. Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Yıldıran'ın "Tarım Bir İnkılap Bekliyor! Rekabetçi Türk Tarım Politikasının İktisadi Temelleri" adlı eseri ile Uludağ Üniversitesi Tarım Ekonomisi'nden Prof. Dr. Bahattin Çetin ve Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Nural Yıldız'ın "AB'ye Uyum Sürecinde Türk Tarım Sektörü" adlı ortak çalışması, jüri tarafından ikincilik ödülü ile değerlendirildi. Üçüncülük ödülünü ise Işık Sigorta Denetçi Yardımcısı Yunus Emre Gürbüz'ün "Avrupa Birliği'ne Uyum Sürecinde Türkiye'deki Tarım Politikaları, Tarımda İstihdam ve Gelir Dağılımı" adlı eseri kazandı.

Açılış konuşmasını TÜGİAD Başkanı Murat Saraylı'nın yaptığı törende Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım sektöründe yaşanan gelişmeler, yapılan ve planlanan faaliyetlerle ilgili bilgi verdi. TÜGİAD önceki dönem başkanlarından Sütaş Genel Müdürü Muharrem Yılmaz'ın da görüşlerini açıkladığı törende Alara Tarım adına Dr. Belit Balcı konuştu. Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerinin önemli başlıklarından ve Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişmesinin kritik bir konusu olan tarım da mercek altına alındı.

(MH-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA