Geleceğin Kadın Mühendislerine Siemens Türkiye Desteği

Geleceğin Kadın Mühendislerine Siemens Türkiye Desteği

Geleceğin Kadın Mühendislerine Siemens Türkiye Desteği
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Çalışanları arasında kadın mühendis oranı şirket genelinde yüzde 21, Ar-Ge'de ise yüzde 35'e ulaşan Siemens Türkiye, 23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü'nü anlamlı bir projeyle kutluyor.

Çalışanları arasında kadın mühendis oranı şirket genelinde yüzde 21, Ar-Ge'de ise yüzde 35'e ulaşan Siemens Türkiye, 23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü'nü anlamlı bir projeyle kutluyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, UNESCO kararıyla dünya genelinde kutlanan "23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü" mühendislik yapan kadınlara dair farkındalığı arttırmak ve geleceğin kadın mühendisleri için kariyer fırsatları yaratmayı amaçlıyor.

Uluslararası bir teknoloji ve inovasyon şirketi olan Siemens Türkiye, işe katılımda cinsiyet eşitliğini savunarak kadın mühendislerin istihdamına önem veriyor.

Çeşitliliği temel değerleri arasında konumlandıran ve bu sayede kadın mühendis oranı şirket genelinde yüzde 21'e, Ar-Ge'de ise yüzde 35'e ulaşan Siemens Türkiye, hem Türkiye'de hem de dünya genelinde ortalamaların üstünde bir profil çiziyor.

Siemens Türkiye, cinsiyet eşitliği anlayışını kurumsal kültürünün önemli bileşenlerinden biri olan sürdürebilirlik ile birleştirerek eğitim ve kadınların toplum hayatında güçlendirilmesine odaklanan çalışmalar yürütüyor.

Mühendis adaylarına gönüllü mentorluk desteği

Siemens Türkiye, kadınların mühendislik alanındaki varlığını artırmak için üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan kız öğrencilere mentorluk desteği sunuyor.

Gönüllülük esasıyla projeye destek veren ve sayıları her geçen gün artan Siemens Türkiye'nin kadın mühendisleri, mühendislik okuyan kız öğrencilerin teorik bilgilerini, deneyime ve pratiğe dayalı çalışmalarla destekliyor.

Siemens Türkiye projeyi, Türkiye'nin önde gelen STK'larından biri olan Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile kurduğu iş birliği ile de güçlendiriyor. Bu kapsamda geleceğin kadın mühendislerine hem maddi destek hem de mentorluk katkısı sunuyor.

"Dezavantajı yaratan nedenleri ortadan kaldırmak bizlerin sorumluluğunda"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Hüseyin Gelis, mühendislik alanındaki cinsiyet ayrımına dikkati çekerek, "Ülkemizde ne yazık ki mühendislik kadınlar için dezavantajlı olarak değerlendirilen meslek gruplarının başında geliyor. Bu dezavantajı yaratan nedenleri ortadan kaldırmak ise bizlerin sorumluluğunda bulunuyor. Siemens Türkiye olarak ulusal ve uluslararası ortalamaların üzerinde profil çizen kadın mühendis oranlarımızla bu konuda örnek teşkil etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Siemens Türkiye'nin geçmişten bugüne fırsat eşitliğini ve çeşitliliği savunduğunu hatırlatan Gelis, kadın çalışan ve kadın mühendis sayısını yükseltmek, bununla birlikte Türkiye'ye daha fazla kadın mühendis kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Gelis, şirket genelinde uyguladıkları gönüllü mentorluk projesinin önemli olduğunu belirterek, bu projeye destek veren Siemens Türkiye'nin kadın mühendislerinin sayılarının her geçen gün artmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title