Geleceğin İhracatçıları Bugünden Yetişecek - Haberler
Haberi Paylaş

Geleceğin İhracatçıları Bugünden Yetişecek

AA - Haberler | Yerel
Geleceğin İhracatçıları Bugünden Yetişecek

(AKİB) bünyesinde Mersin'de kurulan akademi, "İhracatçı olmak ister misiniz-" sloganıyla Mersin'in yanı sıra Kayseri, Adana ve Hatay ve İskenderun'da geleceğin ihracatçılarını bugünden yetiştirecek.

Kerem Kocalar - Akdeniz İhracatçı Birlikleri

(AKİB) bünyesinde Mersin'de kurulan akademi, "İhracatçı olmak ister misiniz-" sloganıyla Mersin'in yanı sıra Kayseri, Adana ve Hatay ve İskenderun'da geleceğin ihracatçılarını bugünden yetiştirecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, "İhracatçı olmak ister misiniz-" sloganıyla kurulan "AKİB Akademi" faaliyetlerine başlıyor. Bu kapsamda ilk öğrencilerini kabul etmek için duyuru yapan birlik yöneticileri, 23 Aralık'ta sona ermesi planlanan başvurulara gösterilen yoğun ilgi nedeniyle, başvuru tarihini 28 Aralık'a kadar uzatma kararı aldı.

Eğitimler kapsamında, katılımcıları sektörün ihtiyaç duyduğu tüm bilgilerle donatmayı planlayan yetkililer, katılımcıları 104 saati dış ticaret eğitimi, 60 saati girişimcilik eğitimi, 40 saati mesleki İngilizce eğitimi, 30 saati kişisel gelişim eğitimi ve 16 saat de proje yazma eğitimi olmak üzere toplam 250 saat sürecek eğitimden geçirecek. Eğitim sonunda kursiyerlere aldıkları kursları başarıyla tamamladıklarını gösteren 5 sertifika ve 1 diploma verilecek.

Oryantasyon eğitimi kapsamında da katılımcılara dış ticaretle ilgili yerel, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan eğitim alabilme ve yurt dışı fuar ziyaretlerine katılabilme olanağı sunacak program, kursiyerlere gümrük müşavirlik firmalarıyla dış ticaret firmalarında staj yaparak teorikte öğrendiklerini pratiğe dökme olanağı da sağlayacak.

Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fakültelerinin herhangi birinden mezun olan ve en az orta seviyede İngilizce bilenlerin katılabileceği programı başarıyla bitirenlerin KOSGEB Girişimcilik desteğinden de faydalanabileceği kaydedildi.

-Maddi destek imkanı-

Ayrıca dereceye giren ilk üç iş fikrinin AKİB Akademi tarafından maddi olarak destekleneceği öğrenilirken, ücretsiz olarak verilecek eğitimler, hafta içi her gün 6 saat olarak düzenlenecek.

Bu arada 28 Aralık'ta başvuruların son bulacağı programa başvurmak isteyenlerin sayısının ise şimdiden 600'e ulaştığı öğrenildi.

İlk seferde 100 kişinin eğitim göreceği programa katılacaklar Mersin, Çukurova ve Mustafa Kemal üniversitelerinden seçilecek öğretim görevlilerince gerçekleştirilecek sınavla belirlenecek.

Ocak ayının ilk haftasında ilk olarak Mersin'de başlatılacak proje, daha sonra ise eşzamanlı olarak Kayseri, Adana ve Hatay ve İskenderun'da da başlatılacak.

-Potansiyeli harekete geçirecek-

AKİB Başkanlar Kurulu Başkanı Ali Kavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ihracat noktasında çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, mevcut potansiyele canlılık kazandırarak, Türkiye'nin 2023 hedeflerinin tutturulmasında katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Bu amaç doğrultusunda ihracatçıların zaman zaman sıkıntı çektiği nitelikli personel yetiştirilmesinin önemli olduğunu aktaran Kavak, "Geçtiğimiz günlerde bir akademi kurduk. Bu sayede sektörün ihtiyaç duyduğu elemanlar yetişecek. Mezunlarımız kendi işyerlerini açabilecekleri gibi, sektörde de kolaylıkla iş bulabilecekler" diye konuştu.

Eğitimlerin konunun uzmanlarınca verileceğini anlatan Kavak, "Bu kurs bir defaya mahsus olarak şekillendirilmedi. İlk eğitimlerin ardından devamı gelecek. Şimdilik planımız 5-6 ayda bir bu kursları dönüşümlü olarak gerçekleştirmek. Katılımı ise bilerek 100 kişide sınırlı tuttuk. Çünkü kursiyer sayısını artırıp, eğitimdeki kalitenin düşmesine izin veremeyiz. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek ihracatta, en ufak hatayı yapmaya bile tahammülümüz yok. Bu yüzden eğitimi tamamlayanları bilgiyle donatıp, eksiksiz olarak piyasaya kazandırmak amacındayız" diye konuştu.

- MERSİN

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title