Gediz Nehri Haberleri

Gediz Nehri haber, Gediz Nehri son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gediz Nehri - 21.9.2019
Yolların ve yolcuların kadim dostları hanlar, köprüler
Manisa Kısmalı köprüsü, Turgutlu ilçesindeki önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor. "Bayezit" ve "Kız Köprüsü" de deniliyor. Gediz Nehri'nin eski bir yatağı üzerinde yer alan köprü Osmanlı Devleti'nin gelişme döneminin büyük mimari eserlerinden biri olarak öne çıkıyor.
Gediz Nehri - 18.9.2019
Foça ve menemen'de sulama kanalında balık ölümleri endişesi
Foça'nın kırsal Gerenköy ve Bağarası mahallelerindeki sulama kanalları ile Menemen'deki sulama kanallarındaki suyun dünden bu yana aşırı kirli aktığı ve toplu balık ölümlerinin yaşandığı görüldü. Başta sazan olmak üzere tatlı su balığı ölümlerinin daha çok kanal kapaklarının bulunduğu noktalarda yoğunlaştığı görüldü. Üyelerin ihbarı üzerine kanalda inceleme yapıp, durumun ciddiyetini yerinde gören Foça Zeytinyağı Kooperatifi ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Yüksektepe, yetkililerden acil önlem almalarını isteyip, üreticilerden de tarım arazileri için zararlı olan ve insan sağlığı için tehlike oluşturma ihtimali yüksek olan bu suyla sulama yapılmaması gerektiğini belirterek, uyardı. Sulama kanalındaki hazin tabloyu dün gördüğünü vurulayan Yüksektepe, "Bu kirli suyun büyük bölümü Gediz Nehri'ne doğru aktı, gitti.
Gediz Nehri - 20.8.2019
Gediz'i kirleten 2 işletmeye 239 bin TL ceza
EGE Bölgesi'nde sulamada önemli bir yere sahip olan Gediz Nehri'ni atıklarla kirlettikleri gerekçesiyle Manisa'daki 2 işletmeye, toplam 238 bin 860 TL para cezası kesildiği bildirildi.
Gediz Nehri - 19.8.2019
DHA YURT BÜLTENİ-13
DOSYA ANKARA İDARE MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ İdari yargının görevli olduğu konularda yetkili olmayan mahkemeye açılan davanın yetki yönünden reddedilerek dava dosyasının yetkili mahkemeye gönderileceği hatırlatılan kararda, şu ifadelere yer verildi: "Bakılan davada uyuşmazlığın, 2577 sayılı Yasanın 34'üncü maddesinde belirtilen imar, kamulaştırma, yıkım, işgal, tahsis, ruhsat ve iskan gibi taşınmaz mallarla ilgili mevzuatın uygulanmasından veya bunlara bağlı her türlü haklara ilişkin olmadığı, yapılacak olan ihaleye ilişkin olduğu tartışmasızdır. Bu nedenle iş bu davanın görüm ve çözümünde 2577 sayılı Kanun'un 32/1 maddesi uyarınca ihale onay işlemini tesis eden TOKİ Başkanlığı'nın bulunduğu yer idare mahkemesi olan Ankara İdare Mahkemesi'nin yetkili olduğu sonucuna varılmıştır. 2577 sayılı Kanunun 15/1-a maddesi uyarınca davanın yetki yönünden reddine, bu karara karşı temyiz/istinaf yolu kapalı olduğundan dava dosyasının bekletilmeksizin yetkili Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir." GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK  Yılmaz KILIÇKAYA/ANTALYA, ============================ Gediz'i kirleten 2 işletmeye ceza yağdı Ege Bölgesi'nde sulamada önemli bir yere sahip olan Gediz Nehri'ni atıklarla kirlettikleri gerekçesiyle Manisa'daki 2 işletmeye, toplam 238 bin 860 lira para cezası kesildiği bildirildi.
Gediz Nehri - 19.8.2019
Gediz Nehri'ndeki kirlilik
Gediz Nehri'ne bıraktıkları atık nedeniyle kirliliğe neden oldukları tespit edilen 2 işletmeye toplam 238 bin 860 lira para cezası kesildi.
Gediz Nehri - 24.7.2019
Gediz Deltası'na "UNESCO" çağrısı
Gediz Nehri'nin on binlerce yılda taşıdığı alüvyonların İzmir Körfezi'nde birikmesi sonucu oluşan delta, 40 bin hektarlık yüzölçümü ile Doğu Akdeniz'in en büyük deltalarından biri olma özelliğini taşıyor.
Gediz Nehri - 6.6.2019
Bakanlık Gediz Nehri için harekete geçti
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, rengi siyaha döndüğü ve kötü kokular yaydığı şikayetleri üzerine Gediz Nehri'nde inceleme başlattı.
Gediz Nehri - 4.6.2019
Gediz gönüllüsü 40 yıldır mücadeleyi bırakmıyor
Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma (GEMA) Vakfı kurucusu ve başkanı 69 yaşındaki Şener Kilimcigöldelioğlu, yaşamındaki son 40 yılını Anadolu'dan Ege Denizi'ne dökülen ikinci büyük akarsu olan Gediz Nehri'ne adadı.
Gediz Nehri - 9.12.2015
Gediz'in Kirlilikten Kurtarılması İçin Meclis Araştırma Önergesi Verildi
MHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Gediz Nehri'nin kirlenme sebeplerinin araştırılarak temizlenmesi ve kirliliğinin havzaya etkilerinin araştırılarak çözüm yollarının tespit edilmesi için Meclis araştırma önergesi verdi.
Gediz Nehri - 21.11.2014
Gediz Nehri'nde Arıtma Tesisi Tepkisi
GEMA Vakfı Başkanı Göldelioğlu: "Arıtma tesisi olmayan belediyeler ve organize sanayi fabrikalarına yönelik suç duyurusunda bulunacağız"
Gediz Nehri - 14.1.2013
"Derdimiz Lokma Büyütmek"
Evsel atıkların arıtılması konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çok ciddi çalışmalar yaptığını hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Küçük Menderes'te bize yeni bağlanan ilçelerin de arıtma eksiklerini 2-3 yıl içinde tamamlarız. Ama bizim bunları bitirmemiz, K.Menderes'i temizlemez. Çünkü evsel atıklardan çok daha tehlikeli olan sanayi atıkları için bir önlem alınmıyor" dedi. Gediz nehrindeki kirliliği de örnek göstererek Çevre İl Müdürlüğü'nün elindeki elemanlarla bu bölgeyi kontrol etmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı, "Yeterli elemanı olsa nasıl kontrol edecek, orada da tereddütlerimiz var.
Gediz Nehri - 10.1.2013
Manisa Kültür ve Turizm İl Müdürü Karaköse, Saruhanlı'da Seminer Verdi
"251 bin dev öğrenci" projesi kapsamında Saruhanlı'da Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencilerine "İlimizi tanıyalım" konulu bir seminer veren Karaköse, Manisa'nın kültürü, tarihi ve turistik değerlerini anlattı. Karaköse, "Şehzadeler Kenti" olarak bilinene Manisa'nın tarihten bu yana önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Karaköse, şunları söyledi: "Batı Anadolu'da Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında yer alan Manisa, Ege Bölgesinin ulaşım bakımından önemli bir noktasında bulunan zirai, ticari ve sanayi açıdan gelişmiş bir kentimizdir.
Gediz Nehri - 3.1.2013
CHP Manisa Milletvekili Ören'den Yol Uyarısı
Bu güzergahta yaşanabilecek tehlikelere dikkat çeken Millitvekili Ören, şunları söyledi: "Bu yol üzerinde yer alan Gediz nehri ve Alaşehir çayı köprülerinin taşıyıcı kirişlerinde ve köprü tabliyesinde deformasyon olduğundan ağır taşıt trafiği için tehlike yaratmaktadır.
Gediz Nehri - 31.12.2012
Gediz'de Balık Tutmak Hayal
Kütahya'nın Murat Dağı'ndan doğarak Menemen sınırlarından İzmir Körfezi'ne dökülen Gediz Nehri'ndeki kirlilik devam ediyor.
Gediz Nehri - 31.12.2012
Gediz'de Oltalı Kirlilik Protestosu
İzmir İl Genel Meclisi üyeleri ile İzmir Kent Konseyi üyeleri, Gediz Nehri'ndeki kirliliği Emiralem Regülatörü'nde protesto etti.
Gediz Nehri - 21.12.2012
Manisa Belediyesi Tarihinin En Büyük Yatırımın Temeli Atıldı
Temel atma töreninde konuşan Vali Halil İbrahim Daşöz, terminalin Manisa'nın en güzel yerlerinden birisine yapılacağını belirterek, "Bir kere önemli karayollarının geçiş güzergahında bulunuyor. Manisa, Türkiye'nin en önemli sanayi üretim bölgelerinin biri ve çevre yoluyla sanayi bölgesi arasında çok elverişli bir konumda. İleride bu noktadan hızlı trenin de geçeceğini düşündüğümüzde entegre ulaşım hizmeti sunulacak. Hemen yanından akan Gediz Nehri'nin ıslahıyla birlikte burasının çok önemli sosyal, kültürel ve rekreasyonel bir alan olacağını bugünden görmemiz mümkün.
Gediz Nehri - 16.12.2012
Gediz Nehri Yatağında Akacak, Taşmayacak
"Gediz Eylem Planı" çerçevesinde, nehrin Manisa geçişinde yapılan ıslah çalışmaları, her yıl yağışlı dönemlerde meydana gelen ve tarım arazilerinde büyük ölçekte maddi zarara neden olan taşkınların önüne geçecek.
Gediz Nehri - 12.12.2012
Kumçay Tehdit Altnda
Akhisar ilçesinde doğan ve Saruhanlı Ovası'ndan geçtikten sonra Gediz Nehri ile birleşerek Ege Denizi'ne dökülen Kumçay'daki kirlilik vatandaşların tepkisini çekti.
Gediz Nehri - 12.12.2012
Kumçay'da Kirlilik Sorunu
Çetin, Kumçay kenarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Akhisar'dan doğarak Saruhanlı Ovası'ndan geçen ve Gediz Nehri ile birleşen çayda son yıllarda kirliliğin insan sağlığını tehdit eder hale geldiğini ifade etti.
Gediz Nehri - 7.12.2012
Yunus Emre Türbesi'nin Tapusu Kula Belediyesi'ne Hediye Edildi
Osmanlı döneminde bir vakıf köyü olan Emre Köyü'nün, Cumhuriyet ile birlikte vakıf eliyle korunan Carullah Bin Süleyman Camisi'yle dikkat çeken bir köy olduğunu belirten Kula Belediye Başkanı Aşkın, "Ahmet Gürel'in Fotoğraf Sergisi'nde yer alan Aydın Vilayeti, Saruhan Livası Adala Kazası, Emre Köyü, Emre Sultan Vakfı'na ait 92 evrak no'lu Vakıf Muhasebe evrakı, köy halkı tarafından eski cami olarak bilinen, 1547 yılında Carullah oğlu Süleyman tarafından yaptırılan camiye aittir. Bu caminin vakıf eseri olduğu, cumhuriyet döneminde Vakıflar Müdürlüğü'nde bulunan şahsiyet kayıt örneğinden anlaşılmıştır. Yine köyde bulunan diğer belge olan 'Senedi Hakani', yukarıda bahsedilen belge ile aynı vakıf isimlerini taşır ve Gediz nehri ile Tabduk Emre arasında bulunan vakıf arazilerine ait bir tabu senedidir" dedi.
Gediz Nehri - 3.12.2012
Körfez İçin El Ele
"Körfez doluyor, müdahale şart" İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yüzülebilir Körfez hedefi doğrultusundaki çalışmaların yaklaşık 7 yıl önce başladığını belirterek, "Bu proje akşam yatıp, sabah kalkıp 'şu Körfez'de yüzelim' denen bir proje değildir. Bir çok bilimsel araştırma sonucunda oluşan proje taslağının Sayın Ulaştırma Bakanı'na sunulmasının ardından, liman ayağında TCDD, sirkülasyon ayağında İZSU ile birlikte çalışmalara başlandı. Ortak bir proje ihalesine çıkıldı. Proje belirli bir aşamaya geldi. Gereken bütün bilimsel araştırmalar yapıldı" diye konuştu. Başkan Aziz Kocaoğlu, 1830'lardan itibaren Gediz Nehri'nin yatağının Körfez'i doldurması nedeniyle 7 kez değiştirildiğini vurgulayarak şunları kaydetti: "Emiralem Ovası'ndan tutun Manisa Ovası'na kadar olan bölge, Gediz alüvyonlarından oluşmuştur.
Gediz Nehri - 3.12.2012
'İzmir Körfezi Doluyor, Müdahale Şart'
'KÖRFEZ DOLUYOR, MÜDAHALE ŞART' Kocaoğlu, körfezin temizlenerek yüzülebilir hale getirilmesi için çalışmalara yedi yıl önce başladıklarını belirterek, "Bu proje, akşam yatıp sabah kalkıp, 'Şu körfezde yüzelim.' denen bir proje değildir. Birçok bilimsel araştırma sonucunda oluşan proje taslağının Sayın Ulaştırma Bakanı'na sunulmasının ardından liman ayağında TCDD, sirkülasyon ayağında İZSU ile birlikte çalışmalara başlandı. Ortak bir proje ihalesine çıkıldı. Proje, belirli bir aşamaya geldi. Gereken bütün bilimsel araştırmalar yapıldı." şeklinde konuştu. Gediz Nehri'nin yatağının, 1830'lardan itibaren körfezi doldurması sebebiyle yedi defa değiştirildiğini vurgulayan Kocaoğlu, şunları kaydetti: "Emiralem Ovası'ndan tutun Manisa Ovası'na kadar olan bölge, Gediz alüvyonlarından oluşmuştur.
Gediz Nehri - 29.11.2012
Gediz Havzası'nın Islahı Tamamlandı
Bakan Eroğlu, Gediz Havzası Koruma Eylem Planı'ndaki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, Mayıs 2008'de yürürlüğe giren planın uygulanması neticesinde gözle görünür iyileşmelerin meydana geldiğini kaydetti. Gediz Havzası Koruma Eylem Planı'nda bütün tarafların üzerine düşen vazifelerinin tespit edildiğini ve yapılacak faaliyetlerin bir iş takvimine bağlandığını vurguladı. Çalışmaların iş takvimine uygun ilerlemesi için kurulan takip komisyonunun çalışmalarında belirli ilerleme kaydedildiğini belirten Eroğlu, şöyle devam etti: "Havza Koruma Eylem Planı çerçevesinde Gediz Nehrinin kirliliğinin önlenmesi ile alakalı olarak gerek Bakanlığımın gerekse ilgili kurum ve kuruluşların sorumlu oldukları çalışmaları titizlikle takip ediyorum.
Gediz Nehri - 29.11.2012
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Gediz Eylem Planı'nın Takipçisiyim"
Gediz Havzası Koruma Eylem Planı'nda bütün tarafların üzerine düşen vazifelerinin tespit edildiğini ve yapılacak faaliyetlerin bir iş takvimine bağlandığını vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti: "Çalışmaların iş takvimine uygun ilerlemesi için kurduğumuz Takip Komisyonu'nun çalışmaları neticesinde belirli ilerleme kaydedildi. Havza Koruma Eylem Planı çerçevesinde Gediz nehrinin kirliliğinin önlenmesiyle alakalı olarak gerek Bakanlığımın gerekse ilgili kurum ve kuruluşların sorumlu oldukları çalışmaları titizlikle takip ediyorum.
Gediz Nehri - 29.11.2012
Bakan Eroğlu: Gediz Eylem Planı'nın Takipçisiyim
Bakan Eroğlu, Gediz Havzası Koruma Eylem Planı'ndaki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, Mayıs 2008'de yürürlüğe giren planın uygulanması neticesinde gözle görünür iyileşmelerin meydana geldiğini kaydetti. Gediz Havzası Koruma Eylem Planı'nda bütün tarafların üzerine düşen vazifelerinin tespit edildiğini ve yapılacak faaliyetlerin bir iş takvimine bağlandığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu: "Çalışmaların iş takvimine uygun ilerlemesi için kurduğumuz Takip Komisyonunun çalışmaları neticesinde belirli ilerleme kaydedildi. Havza Koruma Eylem Planı çerçevesinde Gediz Nehri'nin kirliliğinin önlenmesi ile alakalı olarak gerek Bakanlığımın gerekse ilgili kurum ve kuruluşların sorumlu oldukları çalışmaları titizlikle takip ediyorum.
Gediz Nehri - 13.11.2012
Daşöz: Büyükşehir Olan Manisa'nın Hem Kurumsal Yapısı Hem Geliri Artacak
Birçok gelir kaleminin büyükşehir belediyesine bağlandığını dile getiren Vali Daşöz, "Büyük projeleri, yani Gediz Nehri projesi tarzı olanları bu belediyelerin üstlenmesi gerekiyor.
Gediz Nehri - 9.11.2012
Gediz Nehri'nin Manisa'dan Geçen Kısmı Islah Ediliyor
Devlet Su İşleri (DSİ) 2.Bölge Müdürlüğü tarafından Manisa şehir merkezi sınırları içinden geçen Gediz Nehri'nde su taşkınlarının önüne geçmek için ıslah çalışması yapılacak...
Gediz Nehri - 9.11.2012
Gediz'in Islahı İçin Protokol İmzalandı
Gediz Nehri'nin, Manisa sınırlarından geçen 35 kilometrelik kesiminde yapılacak ıslah çalışmalarına ilişkin 22 kurum ve sivil toplum kuruluşuyla protokol imzalandı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gediz Nehri Haberleri | Gediz Nehri Haber - Haberler - Sayfa 2 - Gediz Nehri haberleri, son dakika gediz nehri haber ve gelişmeleri burada. Gediz nehri'ndeki balık ölümleri araştırılıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 13:03:46. #1.14#
title