Geçmişteki Çocuk Oyunları, Teknolojik Oyunlara Yenildi
Haberler » Güncel » Haber

Geçmişteki Çocuk Oyunları, Teknolojik Oyunlara Yenildi

Geçmişte Oynanan Birçok Oyun Günümüzde Sadece Nostalji Olarak Hatırlanırken, Bazı Oyunlar da Teknolojiye Uyarlanarak Yeniden Canlandırılıyor. 1960'lı Yıllarla 1980'li Yıllara Kadar Çocukların En Çok Oyun Şekilleri Kültürel ve Yöresel Olarak Oynanırken, 1980'den Sonra Bu Oyunlar Yerlerini Yavaş Yavaş Teknolojik Oyunlara Bıraktı.

Geçmişteki Çocuk Oyunları, Teknolojik Oyunlara Yenildi

Geçmişte oynanan birçok oyun günümüzde sadece nostalji olarak hatırlanırken, bazı oyunlar da teknolojiye uyarlanarak yeniden canlandırılıyor. 1960'lı yıllarla 1980'li yıllara kadar çocukların en çok oyun şekilleri kültürel ve yöresel olarak oynanırken, 1980'den sonra bu oyunlar yerlerini yavaş yavaş teknolojik oyunlara bıraktı.

Çocuklar ve gençler daha çok teknolojik oyunlarla oyalanmaya çalışırken, birçok çocuk da gelişen teknolojiye ayak uydurarak oyun şekilleri bulmaya çalışıyor. Geçmişten günümüze sadece oyunların tarzları kalırken, oyunda kullanılan malzemeler de değişikliğe uğradı. Bezlerle yapılan bebeklerin yerini plastikten yapılan ve konuşan ağlayan bebekler alırken, çelik-çomak oyunun yerini ise bilgisayarda savaş oyunları aldı. At üstünde cirit oynayan gençler, bilgisayar masalarında ellerinde silahlarla düşman ve

terörist avına çıkarken, körebe, dalya, ip atlama gibi oyun oynayan çocuklar ise bowling, bilardo gibi oyunları oynamayı tercih etmeye başladı.

Geçmişte oynanan çocuk oyunlarında çocuklar birbirleriyle kaynaşarak sıkı bir arkadaşlık ortamı sağlarlarken, günümüzde oynanan oyunlar, çocukları birbirinden uzaklaştırıyor. Uzmanlar, günümüzde bilgisayar oyunlarının çocukları şiddet ve kavgacı bir toplum oluşturmaya yönelttiğini belirterek, çocukların hızla bilgisayar oyunlarına yönelmelerinin tedirgin edici olduğu ifade ediyor.

(ES-BÖ-OMR-Y)