Geçici Köy Korucuları Dertli

Geçici Köy Korucuları Dertli

"EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLARIMIZI İSTİYORUZ"Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgede yürüttüğü terörle mücadelede ön saflarda yer alan ve son 2 gün içerisinde meydana gelen çatışmalarda 4 arkadaşlarını kaybeden geçici köy korucuları emeklilik ve sosyal haklarını istiyor.

Geçici Köy Korucuları Dertli

"EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLARIMIZI İSTİYORUZ"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgede yürüttüğü terörle mücadelede ön saflarda yer alan ve son 2 gün içerisinde meydana gelen çatışmalarda 4 arkadaşlarını kaybeden geçici köy korucuları emeklilik ve sosyal haklarını istiyor. Elazığ'ın Maden ilçesine bağlı Kaşlıca köyünde 17 yıldır korucu olarak görev yapan Kaya Baysal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Bölgede terörle mücadelede görev yapan 50-60 bin korucu Emeklilik ve sosyal haklarını istiyor"dedi.

Elazığ'ın Maden ilçesine bağlı Kaşlıca köyünde yaşayan ve ilçe merkezindeki 400 korucudan biri olan köy korucusu Kaya Baysal, haber için bölgeye giden gazetecilere dert yandı. 17 yıldır köy korucusu olarak görev yaptığını ve 24 saat nöbet tutup operasyonlara katıldığını belirten Baysal, "Sayın Başbakanımıza sesleniyorum. Bölgede zor şartlarda görev yapan ve devlet adına gerektiğinde polis ve asker olan 50-60 bir korucu haklarını istiyor. Emeklilik ve sosyal haklarımızın verilmesini istiyoruz. Başka hiç bir işimiz ve geçim kaynağımız yoktur. Devletin aylık verdiği 660 Tl maaş ile geçinmeye çalışıyoruz"dedi.

Geçici köy Korucularının büyük sıkıntı içerisinde olduğunu 20 yıl görev yapıp daha sonra emekliye ayrılan koruculara ya 20 bin Tl tazminat yada ayda 300 Tl aylık bağlandığını ifade edene köy korucusu Kaya Baysal, "Benim iki çocuğum var geçimimi sağlayamıyoruz. Bu kadar riskli bir görev yapıyoruz, hiçbir sosyal güvencemiz yoktur. Aldığımız maaş bize yetmiyor. Biz, emeklilik ve sosyal güvence istiyoruz"diye konuştu.

Bayram BULUT - DİYARBAKIR / DHA