Geçici İşçiler İçin Bugün Kadro Günü

Geçici İşçiler İçin Bugün Kadro Günü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Geçici İşçilerin Kadroya Alınmasına İlişkin Tasarıdan 26 Bin Geçici İşçinin Yararlanmadığını İfade Ederek, 'Bunları Niye Alamadık? Çünkü 218 Bin Kişinin Kamuya İlave Maliyeti Yaklaşık 897 Trilyon Lira, Sadece 26 Bin Kişinin İlave Maliyeti İse 507 Trilyon Lira' Dedi.

Geçici İşçiler İçin Bugün Kadro Günü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, geçici işçilerin kadroya alınmasına ilişkin tasarıdan 26 bin geçici işçinin yararlanmadığını ifade ederek, ''Bunları niye alamadık? Çünkü 218 bin kişinin kamuya ilave maliyeti yaklaşık 897 trilyon lira, sadece 26 bin kişinin ilave maliyeti ise 507 trilyon lira'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, belediyeler dahil kamuda çalışan 218 bin 733 geçici işçinin kadroya alınmasına ilişkin kanun tasarısı görüşülüyor. Tasarı üzerinde bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, tasarıyla kamuda çalışan yaklaşık 218 bin geçici işçinin daimi kadroya yada sözleşmeli statüye kavuşacağını, ayrıca kamuda

artık geçici işçi çalıştırmaya son verileceğini, sadece yangın ve mevsimlik işlerde 6 ayı geçmemek üzere geçici istihdam yapılabileceğini kaydetti.

Sözleşmeli personel istihdamında da değişiklik yapıldığını ifade eden Başesgioğlu, temininde zorluk çekilen nitelikli personelin 4-B olarak çalıştırılmasına imkan tanındığını ve 4-B olarak çalıştırılacak personelin yine sınavla alınacağını söyledi. Başesgioğlu, sözleşmeli personel statüsüne geçen çalışanlara sendikal güvence getirildiğini bildirerek, 'Bu düzenlemeyle yaklaşık 76 bin sözleşmeli personel, kamu görevlileri sendikalarına üye olabilecek'' dedi.

Bakan Başesgioğlu, açıklamalarında özelleştirilen işyerlerinde başmüfettiş olarak görev yaparken başka kurumlara atanan, ancak bu kurumlarda durumlarına uygun kadro olmadığı için müfettiş olarak istihdam edilemeyen çalışanların müracaatları halinde müfettiş olabileceğini, başka kurumlara nakil imkanı bulunmayan personele, başvurmaları halinde durumlarına uygun başka kurumlara nakil olanağı getirildiğini de kaydetti.

Başesgioğlu, 2000 ve 2002'de yapılan aynı düzenlemelerde 11 ay ve 12 ay çalışanların daimi kadroya alındığını ifade etti. Başesgioğlu, o düzenlemelerden birinden 34 bin, birinden de 47 bin kişinin yararlandığını ifade ederek, ''Bu tasarı, bu anlamda yapılan en geniş kapsamlı tasarıdır. 218 bin kişi yararlanacak. 11-12 ay çalışan değil, 6 ay çalışan yararlanacak'' diye konuştu.

''26 BİN KİŞİ NİYE ALINMADI?''

Bakan Başesgioğlu, 218 bin kişinin yararlandığı tasarıdan 26 bin geçici işçinin yararlanmadığını ve bunun da sorulduğunu hatırlatırken şöyle konuştu:

''Bu arkadaşları niye alamadık? Maliyet yönünden işin boyutları büyük. 218 bin kişinin kamuya ilave maliyeti yaklaşık 897 trilyon lira, 26 bin kişinin ilave maliyeti ise 507 trilyon lira. Bu fark nereden geliyor? Bunlar içinde 2-3-5 ay çalışan var. Buradaki maliyet farkı çok önemli. Açıkçası bunu çok tartıştık. İnsanlara sadece kadro vermekle iş bitmiyor, bunların çalıştıkları kurumları da düşünmek gerekiyor. Eğer kadroyu vererek kurumun mali yapısını bozuyorsak, buna hakkımız yok.''

TRT ve Meclis'te 4-C kapsamında çalışanların da bulunduğunu ifade ederek, 4-C kapsamında çalışanları tasarıya dahil edemediklerini belirten Başesgioğlu, "TRT'de ve Meclis'te çalışan arkadaşlar var. Eğer TRT yılardır çalışan personeline kadro vermek istiyorsa bunu versin. Hiç kimse onların elini, kolunu tutmuyor. Onların statüsü ne işçi ne memur, değişik bir statüleri var. Meclis Başkanlık Divanı otursun, geçici personele istediği kadroyu versin, kimse elini, kolunu bağlamaz. Buralarda daimi kadroya geçme konusunda örnekler vardır. Biz öyle bir öneride bulunamayız, bulunursak haddimizi aşmış oluruz. Özel bütçeli kuruluşlara 'sen şu şekilde istihdam edeceksin' demek, kanun yapma tekniğine de siyasi nezakete de uygun değil. Hak arayan arkadaşlarımızın da hak arama kanallarını böyle yapmaları lazım. TRT'ye, Meclis'e başvurmaları lazım. Bu kurumların başkanları, genel müdürleri, 'Ey Çalışma Bakanı, benim ihtiyacım var, 5 bin personelim var. Bunun kadroya alınması konusunda senden ricam var' derse, anında bunu yerine getiririm. Ama ben bunu, genel müdürüyle konuşmamışım, Meclis Başkanı ile konuşmamışım, konsensüs, uzlaşma yok. İşte bu kanun çıkıyor, bunu da buraya takalım diyerek, apar topar kanun yapmanın hakkaniyetle ilgisi yoktur. Bunun üzerinden siyaset yapma gerekçelerinde de haklılık görmüyorum'' diye konuştu.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA