Gecekondu, Sahibinin Direniş Göstermesi Nedeniyle Yıkılamadı

Gecekondu, Sahibinin Direniş Göstermesi Nedeniyle Yıkılamadı

Gecekonduları Yıkmak İçin Harekete Geçen Belediye Ekipleri, Dört Gecekonduyu Yıktı. Ancak, Sahibinin Çatısına Çıkması Nedeniyle Bir Gecekondu Yıkılamadı. Jandarmanın Geceondu Sahibini İkna Çabaları Sürüyor.

Gecekondu, Sahibinin Direniş Göstermesi Nedeniyle Yıkılamadı

Gecekonduları yıkmak için harekete geçen belediye ekipleri, dört gecekonduyu yıktı. Ancak, sahibinin çatısına çıkması nedeniyle bir gecekondu yıkılamadı. Jandarmanın geceondu sahibini ikna çabaları sürüyor.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı Yakacık Köyü Oyaklı Mevkii'ne gelen Yenimahalle Belediyesi'ne bağlı ekipler ve jandarmanın da desteğiyle yapılan gecekonduları yıkmak için harekete geçti. Çevre sakinleri, belediye yetkililerinin kendilerine, seçimlerden önce yapılan tüm gecekonduların yıkılacağını söylediklerini bildirdi. Yaklaşık bir saat içinde, 4 gecekondu ve ek yapıyı jandarma desteğinde yıkan belediye yıkım ekipleri, daha sonra Yaşar Keskinsin'e ait ve yarısı tamamlanmış gecekonduya geldi. Bu sırada bir başka gecekondu inşaatı sahibi, ev eşyalarını, otomobil lastiklerini ve tahta parçalarını gecekondusunun yanında ateşe verdi. Çıkan yangın üzerine olay yerine itfaiye ekibi gönderildi. İtfaiye ekiplerini gören gecekondu sahipleri, ellerine geçirdikleri taşları itfaiye aracına fırlattı. İtfaiye ekipleri ise saldırı karşısında geri çekilmek zorunda kaldı.

Jandarma ve yıkım ekiplerinin geldiğini gören Yaşar Keskinsin, kardeşini de yanına alarak inşaat halindeki evinin çatısına çıktı. Bunun üzerine yıkım işlemi durduruldu. Olay yerindeki değişik rütbelerdeki subaylar, Keskinsin kardeşleri ikna etmek için yoğun çaba harcadı. Yıkımı takip eden basın mensupları da olay yerine 500 metre mesafeye kurulan jandarma barikatının arkasına alındı.

Yaşar Keskinsin, subaylarla konuşmaları sırasında evin çatısındaki kiremitleri aşağı fırlattı. Yaklaşık 6,5 saat süren pazarlığın sonunda Yaşar Keskinsin, kardeşinin aşağı inmesine izin verdi.

Belediye ekipleri olay yerinden ayrılırken, jandarma ekiplerinin Yaşar Keskinsin'in eyleminin devam etmesi nedeniyle bekleyişleri devam ediyor. (CİHAN)