Gebzeliler 'Hür Adam'ı İzledi

Gebzeliler 'Hür Adam'ı İzledi
Bültenler - Haberler | Güncel

Gebze Belediyesi tarafından Eskihisar Kalesi'nde gerçekleştirilen Ay Işığında Sinema Akşamları'nda Gebzeli sinemaseverler, Hür Adam Beiüzzaman Said Nursi filmini izledi

KALE DOLDU TAŞTI

Saat 21.00'de başlayan filmi izlemek üzere Kale'ye gelen Gebzeli sinema tutkunları Eskihisar'ı hınca hınç doldurdu. Yönetmenliğini Mehmet Tanrısever'in yaptığı ve Mürşit Ağa Bağ, Tarık Tanrısever, Engin Yüksel, Mesut Çakarlı, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Ahmet Yenilmez, Bülent Polat, Yaşar Üzer, Tekin Temel, İsmail Hakkı, Taylan Güner, Cem Arabacıoğlu, Muzaffer Çetinyılmaz, Orhan Aydın, Sefa Zengin, Barış Koçak, Recep Cinisli, Yaşar Karakulak, Hüseyin Özay gibi isimlerin rol aldığı filmin konusu ise şöyle: "Hür Adam, yazdığı kitaplar ve yetiştirdiği talebelerle 80 seneyi aşkın süredir Türkiye'den başlayarak bütün dünyayı etkileyen Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatından kesitler taşıyor.

HÜR ADAMIN HAYATI

Pek çok ilmî ve edebî çalışmaya konu olan Bediüzzaman'ın hayatı "Hür Adam"da ilk kez dramatik bir yapıyla sinemaya uyarlandı. Küçük yaşta medrese eğitimiyle kendini geliştirdikten sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü ve cumhuriyetin kurulması sancıları arasında, savaşlar ve işgaller yaşayan bir millete İslam'ı ve imanı, asrın gerekleriyle hatırlatmak gayesiyle yola çıkan Bediüzzaman'ın hayatı, esaretler, mahkemeler, sürgünler ve hapislerle geçti. Sadece kitap yazdığı ve talebe yetiştirdiği için pek çok iftira ve komployla ortadan kaldırılmaya çalışılan Said Nursî, her şart altında yazımına devam ettiği Risale-i Nur Külliyatı adlı eserlerini her yere ve herkese ulaştırmaya çalıştı.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title