Gebze: Ikea'nın Gebze'deki Depoları Yandı
Haberler » Güncel » Haber

Gebze: Ikea'nın Gebze'deki Depoları Yandı

Dünyaca Ünlü İsveçli Mobilya ve Ev Eşyaları Mağazalar Zinciri Olan Ikea'nın Ürünlerini Depolayan Dhl Lojistik Firması'nın, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde Bulunan Deposunda İlk Belirlemelere Göre Elektrik Kontağından Olduğu Tahmin Edilen Bir Yangın Çıktı. Yangın Sonucu Depo Tamamen Yanarken, Yangının Deponun Yanındaki İki Kimya Fabrikasına Sıçramaması İçin, Büyük Çaba Gösterildi.

Gebze: Ikea'nın Gebze'deki Depoları Yandı

Dünyaca ünlü İsveçli mobilya ve ev eşyaları mağazalar zinciri olan IKEA'nın ürünlerini depolayan DHL Lojistik Firması'nın, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde bulunan deposunda ilk belirlemelere göre elektrik kontağından olduğu tahmin edilen bir yangın çıktı. Yangın sonucu depo tamamen yanarken, yangının deponun yanındaki iki kimya fabrikasına sıçramaması için, büyük çaba gösterildi.

Gebze'nin Beylikbağı Mahallesi'nde bulunan ve dünyaca ünlü mobilya ve ev eşyaları mağazalar zinciri olan IKEA'nın ürünlerini depolayan DHL Lojistik Firması'na ait depolarda bugün saat 23.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın sırasında depoda çalışanların olmadığı öğrenilirken, vatandaşların ihbarı sonucu olay yerine gelen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, yangına ilk müdahaleyi yaptı. Deponun içinde bulunan mobilyaların büyük bir hızla yanması sonucu, yangın kısa sürede büyüyen yangın içeride bulunan tüplerin ve bazı harlayıcı maddelerin patlamasına neden oldu. Gebze'nin bir çok yerinden görünen yangına, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yetersiz kalması üzerine, Sakarya ve İstanbul'dan da takviye ekipler geldi. Yangının deponun hemen yanında bulunan ve sünger üretimi yapan Safaş Kimya ile boya üretimi yapan İltaş Kimya Fabrikaları'na sıçramaması için, itfaiye ekipleri büyük çaba gösterdi. Daha önce de tamamen yanan Safaş Fabrikası'nın içindeki süngerler, büyük tehlike oluşturduğu için çalışanlar tarafından boşaltıldı. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışması sonucu, yangın diğer fabrikalara sıçramadan kontrol altına alındı. Depodaki yangın azalmasına rağmen halen devam ederken, itfaiye ekiplerinin soğutma çalışması devam ediyor. İlk belirlemelere göre elektrik kontağından çıkan yangında ölen yada yaralanan olmazken, yaklaşık 10 milyon Euro değerinde maddi hasar meydana geldiği bildirildi. Yangınının çıktığı depolarda gündüzleri 12 kişinin çalıştığı, gece ise kimsenin bulunmadığı öğrenildi.