Gebze'de Akaryakıt Çetesine Darbe

Gebze'de Akaryakıt Çetesine Darbe

Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Grup Amirliği Ekipleri, Motor Yağını İnceltip Akaryakıt Olarak Satışını Yapan Ekibi, 6 Ay Süren Titiz Bir Çalışma Sonucu Çökertti.

Gebze'de Akaryakıt Çetesine Darbe

Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Grup Amirliği ekipleri, motor yağını inceltip akaryakıt olarak satışını yapan ekibi, 6 ay süren titiz bir çalışma sonucu çökertti.

Gebze'nin Kirazpınar Mahallesi'nde altı, İstanbul'un Tuzla ilçesinde bir olmak üzere toplam yedi dolum tesisi ve depoya yapılan baskında piyasa değeri yaklaşık bir milyon 480 bin YTL olan 36 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Olayla ilgili olarak 25 kişinin ifadesine başvurulurken, bunlardan 13'ü adli makamlara sevk edildi.

Savcı, gözaltına alınan S.T'yi serbest bırakırken, diğer 12 kişi, tutuklanması istemiyle mahkemeye gönderildi. Mahkemede ilk ifadeleri alınan 12 zanlının tamamı tutuklu olarak yargılanmak üzere Gebze M Tipi Cezaevi'ne gönderilirken, ele geçen, akaryakıt malzemesi olarak kullanılan inceltilmiş yağ ise TÜBİTAK'taki tahlilin ardından İl Özel İdare'ye gönderilerek içeriğinin tam olarak belirlenmesine karar verildi.

Yaklaşık olarak 6 ay önce aldıkları bir ihbarı değerlendiren Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Grup Amirliği ekipleri, motor yağının inceltilmesiyle elde edilen sahte akaryakıtın sevkinde kullanıldığı tespit edilen 34 VF 5631, 34 DE 8206, 34 EU 6577, 34 EU 6576 plakalı minibüsler ile 2 adet araca da el koydu.

Söz konusu araçların içindeki depolarda ve depolardaki teneke kutularda ve varillerde satışa hazır halde 36 ton kaçak akaryakıta el konuldu. Zanlıların akaryakıtı başta Gebze-Harem minibüsleri Gebze KOOP, servis araçları ve kamyonculara sattıkları tespit edildi. 25 kişinin ifadesinin alınmasının ardından K.U, K.U, Ö.T, D.T, H.T, C.D, O.D, E.Y, T.Y, A.G, M.T ve C.M.Ö ile S.T isimli bayan savcılığa sevk edildi.

Savcılıkta yapılan sorgulama sonrası S.T isimli bayan serbest bırakılırken, diğer 12 sanık tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Sanıkların Gebze'nin Kirazpınar Mahallesi'ndeki ve İstanbul'un Tuzla ilçesindeki yedi ayrı depoda motor yağını incelterek ürettikleri bileşimi akaryakıt olarak sattıkları öğrenildi. Söz konusu satışın Gebze-Harem hattında çalışan minibüsler, Gebze - Esenler hattında çalışan küçük otobüsler, servis araçları ve kimi kamyonların sürücülerine piyasa fiyatının altınd bir bedelle satıldığı, satışın araç sahiplerine değil bu araçlarda şoför olarak çalışanlara satıldığı, sahte akaryakıtı satın alan kişinin de ürünün sahteliğinden bilgisi olduğu, kullanılan araca çok büyük arızalara yolaçmasına rağmen ürünü alıp kullandıkları edinilen bilgiler arasında.

Kaynak: CHA