Gazzeliler, Türkiye'nin Aracılığıyla Yapılan Barış Görüşmelerinden Umutlu Değil

Gazzeliler, Türkiye'nin Aracılığıyla Yapılan Barış Görüşmelerinden Umutlu Değil

Gazzeliler, Türkiye'nin Aracılığıyla Yapılan Suriye ve İsrail Arasındaki Barış Görüşmelerinin Sonuca Ulaşacağını Düşünmüyor. Gazze'deki Filistinliler, İsrail'in Barışı İstemediğini Savunurken, Barış Görüşmelerinin Başlamasından Dolayı Türkiye'yi de Takdir Ediyorlar.

Gazzeliler, Türkiye'nin Aracılığıyla Yapılan Barış Görüşmelerinden Umutlu Değil

Gazzeliler, Türkiye'nin aracılığıyla yapılan Suriye ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin sonuca ulaşacağını düşünmüyor. Gazze'deki Filistinliler, İsrail'in barışı istemediğini savunurken, barış görüşmelerinin başlamasından dolayı Türkiye'yi de takdir ediyorlar.

Gazze'deki Hamas yönetiminin sözcülerinden Fevzi Barhum, muhtemel bir barışın Suriye ve Filistinli gruplar arasındaki yakın ilişkileri etkilemeyeceğini düşünüyor. Filistinli Ebu Halit Ubeydi, "İsrail her zaman savaş istiyor ve diğer unsurlarla iletişim haline geçmeyi istemiyor. Filistinlilerin durumu daha farklı tabii. Filistinliler kendi ülkelerini korumak için direniyorlar. Belki Filistin hareketi, bazı şeyler vermeyi kabul edebilirdi ancak 12 yıldır İsrail herhangi bir adım atmadı. Bu yüzden Filistinliler hakları için direnişe geçti" dedi. Türkiye'nin başarılı olmasını istediğini söyleyen Ubeydi, "Umarız ki, Türkiye, İsrail, Suriye ve Filistin barışında başarılı olur ve Filistinliler kendi topraklarına kavuşur" diye konuştu.

İsrail'in barış için adım atmadığını anlatan Mahmut Zeyyan isimli Filistinli de, "Her zaman, İsrail, Suriye ile barış görüşmelerinde, müzakerelerin başarılı olması için hiçbir şey vermedi. Suriye ve Filistin arasındaki ilişkiler, bir Suriye-İsrail barışından etkilenmez. İsrail tarafı, şu anda barış için hiçbir şey vermez. İsrail'in içerisinde problemler var. Türkiye, her zaman İsrail ve Filistinlilerin arasının düzelmesi için Filistinlilere destek veriyor" dedi.

Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum da, görüşmelerde Suriye'nin Filistinlilerin aleyhine herhangi bir adım atmayacağı görüşünde. "Ben sanmıyorum ki Suriye, Filistinlilerle olan ilişkilerini etkileyebilecek herhangi bir adım atsın" diyen Barhum, "Öncelikle Suriye'nin Filistinli gruplarla çok yakın ilişkileri var. Bu barış görüşmelerinin Filistinli gruplarla Suriye arasında ilişkileri etkileyebileceğini zannetmiyorum. Birçok taraf, bize şu an buradaki durumu düzeltmemiz için destek veriyor. Ancak İsrail durumun böyle kalmasından yana olduğu için bunu desteklemiyor" ifadelerini kullandı. Gazze'deki abluka konusuna da değinen Barhum, Türkiye'den ablukanın kaldırılması için çalışması gerektiğini söyleyerek, "Türkiye dahil bütün ülkeler buradaki ablukanın kaldırılması için çalışmalarını sürdürmeli. Son durum herkes tarafından biliniyor ancak dünyanın büyük kısmı da ablukanın kaldırılması için hiçbir şey yapmıyor. Türkiye, bundan önce Arap ülkelerinin yapmadığı şekilde bize destek vermeli ve bu abluka sona erdirilmeli" dedi.

(İA-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA