Gazze Yeniden Kan Gölü: En Az 13 Ölü

Gazze Yeniden Kan Gölü: En Az 13 Ölü

Gazze Şeridi'nde Geçen Hafta Sonu Refah'ta Başlayan ve Dün Gazze'ye Sıçrayan Çatışmalar, Şiddetlenerek Bölgenin Bütününe Yayıldı.

Gazze Yeniden Kan Gölü: En Az 13 Ölü

Gazze Şeridi'nde geçen hafta sonu Refah'ta başlayan ve dün Gazze'ye sıçrayan çatışmalar, şiddetlenerek bölgenin bütününe yayıldı.

Gazze Şeridi'ni kan gölüne çeviren ve öğleden sonra şiddetlenen çatışmalarda en az 13 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor, bir çok bölgede çatışmalarda ölen ve yaralanlara ambulanslarla müdahale dahi edilemiyor.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun, Cebaliye ve Beyt Lahya bölgeleri akşam saatlerinde savaş alanına döndü. Gazze kentindeki Şati kampı, Zeytun mahallesi gibi bölgelerinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalar, Beyt Hanun'da, El Masri adıyla bilinen bir ailenin Filistin istihbaratında görevli üyelerinden birinin kaçırılarak, öldürülmesiyle hız kazandı. Aile üyeleriyle Hamas'a bağlı özel güvenlik kuvvetleri arasında Beyt Hanun'da çıkan çatışmalar, hızla diğer bölgelere yayıldı. Çatışmalar sırasında, Hamas'a bağlı bazı militanların ve özel güvenlik güçlerinin, hastaneyi de savaş alanına çevirdiği, hastane içinde şiddetli çatışmalar olduğu belirtildi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki tüm bölgelerde ana caddeler, sokaklar, yüksek binaların çatıları, yüzlerce silahlı ve maskeli militanlarla dolarken, çatışmalarda roket ve benzeri ağır silahların da kullanıldığı belirtiliyor.

Çatışmalarda yaralananların çoğunun durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA