Gazze: Gazze Şeridi'ndeki Çatışmalar

Gazze: Gazze Şeridi'ndeki Çatışmalar

Filistin'de Hamas ve El Fetih Arasında Yaşanan Silahlı Çatışmalarda 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 2'si Gazeteci 10 Kişi Yaralandı.

Gazze: Gazze Şeridi'ndeki Çatışmalar

Filistin'de Hamas ve El Fetih arasında yaşanan silahlı çatışmalarda 1 kişi hayatını kaybetti, 2'si gazeteci 10 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Fransız Liberation Gazetesi'nden Didier François (46), İslam Üniversitesi yakınlarında seçimlerle ilgili ropörtaj yaparken vuruldu. Gazze'de hastaneye kaldırılan François'in sağlık durumunun iyi olduğu ve François'in tedavi edilmek üzere İsrail'e gönderildiği bildirildi. François, sokakta insanlar ile konuşurken yaralandığını fakat durumunun iyi olduğunu söyledi. Ayağı alçıya alınan François'e kimin ateş açtığı ise şu ana kadar kesinlik kazanmadı. Cumhurbaşkanlığı Ofisi yakınlarında yaralanan French TV 2 kameramanının ise yarasının hafif olduğu kaydedildi. Kameramanın mermi yarası almadığı, düşme sonucunda vücudunda sıyrıklar oluştuğu kaydedildi. Çıkan çatışmalarda 1 kişi ölürken, toplam 10 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı.

Bugün El fetih tarafından işgal edilen Tarım ve Ulaştırma Bakanlıkları binaları çevresinde ise yer yer çatışmalar sürüyor. Hamas üyeleri zaman zaman Cumhurbaşkanlığı Ofisi de dahil olmak üzere El Fetih'in kontrolündeki binalara ateş açarken, El Fetih de Hamas kontrolündeki bölgelere giden yollarda kontroller yaparak Hamas'a destek gitmesini engellemeye çalışyor.

El Fetih ile Hamas arasındaki çatışmalar sürerken, çatışmaların yaşandığı bölgede bir grup ilkokul çocuğu ateş arasında kaldı. Gazze Kız Okulu'na giden çocuklar, çatışmadan sonra okuldan evlerine gitmek için uzun süre bekledi. Çatışmaların durduğu bir sırada çocuklar okullarından servislerle tahliye edildi. Çok korkan çocukları, öğremenleri ve servis şoförleri çocukları teskin etmeye çalıştı.