Gazze: Filistin'e Kurban Yardımı

Gazze: Filistin'e Kurban Yardımı

AK Parti Heyeti ve 'Kimse Yok mu? ' İsimli Yardım Kuruluşu Filistinlilere 3 Bin Adet Kurban Dağıtımına Bugün Başladı.

Gazze: Filistin'e Kurban Yardımı

AK Parti heyeti ve 'Kimse Yok mu?' isimli yardım kuruluşu Filistinlilere 3 bin adet kurban dağıtımına bugün başladı.

AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, milletvekilleri Mehmet Yüksektepe, Murat Yıldırım, Hüseyin Kaysu, Kemal Yılmaz Demir ile 'Kimse Yok mu?' adlı yarım kuruluşunun bünyesinde toplanan 5 ayrı yardım kuruluşu tarafından oluşturulan heyet, bugün Gazze'ye geldi ve önce Refah'ta kurban kesim yerlerini ziyaret etti. Türk heyet, daha sonra Filistin Kültür Bakanı Abdullah Ebu El Sabah ile görüştü. Tanrıverdi, görüşmede, "Buraya kurban kanı akıtarak kardeş kanı akmasına son vermek için geldik. Biz aynı coğrafyanın insanlarıyız. Sizler Mescid-i Aksa'nın bekçilerisiniz. Biz sevdiklerimiz olan sizlerle bayram geçirmeyi tercih ettik. Türkiye bugün size destek veriyor, yarın da destek verecek. Temennimiz bağımsız Filistin'in kurulmasıdır. İçinde Mescid-i Aksa'nın da olduğu hür bir Filistin'de görüşmek üzere" dedi.

Filistin Kültür Bakanı ise, Türkiye'yi sürekli örnek aldıkları ve takdir ettiklerini, Türkiye'yi hep yanlarında hissettiklerini söyledi. Bakan, "Biz aynı medeniyetin insanlarıyız. Bugün de bunu gördük. Türkiye'yi örnek alıyoruz ve yardımlar için teşekkür ediyoruz. Biz hepimiz biriz. Türkiye'den isteğimiz Filistin'e daha fazla yardım ve yatırım yapmasıdır" şeklinde konuştu.

Heyet, daha sonra Gazze Valisi Muhammed El Kutva'yı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından düzenlenen törenle kurban payları ilk etapta 100 kişiye dağıtıldı. Filistinliler Türkiye'nin dağıtıldığı yardıma büyük ilgi gösterdi. Yardımları alan Filistinlilerden Muhammed El Hasam, "Yardımlar olsa da olmasa da biz Türkiye'yi çok seviyoruz. Zor şartlar altındaydık. Bu yardımlar acılarımızı hafifletti" dedi.

'Kimse Yok mu?' yardım kuruluşunun katkılarıyla TİKA tarafından 3 bin adet kurban kesilecek ve dağıtım bayram boyunca sürecek. Yardımı alacak isimler daha önce Gazze Valiliği tarafından tespit edilmişti.

Kaynak: İHA