Gazze: Filistin'de Ulusal Birlik Hükümeti Kurma Çalışmaları

Gazze: Filistin'de Ulusal Birlik Hükümeti Kurma Çalışmaları

Filistin'de Uzun Süredir Kurulmaya Çalışılan Ulusal Birlik Hükümetinin Başbakanının Kim Olacağı Konusunda El Fetih ve Hamas'ın Anlaştıkları Bildirildi. İki Tarafın, Akademik Geçmişi Olan Muhammed Shbeir'in Başbakan Olarak Atanması Konusunda Anlaşmaya Vardıkları Öğrenildi.

Gazze: Filistin'de Ulusal Birlik Hükümeti Kurma Çalışmaları

Filistin'de uzun süredir kurulmaya çalışılan ulusal birlik hükümetinin başbakanının kim olacağı konusunda El Fetih ve Hamas'ın anlaştıkları bildirildi. İki tarafın, akademik geçmişi olan Muhammed Shbeir'in başbakan olarak atanması konusunda anlaşmaya vardıkları öğrenildi.

Filistin Lideri Mahmud Abbas ile Başbakan İsmail Haniye arasında hararetle devam eden görüşmelerinin ardından, iki liderin kurulacak ulusal birlik hükümeti başbakanının Shbeir olması konusunda uzlaşmaya vardıkları açıklandı. Shbeir, daha önce Gazze İslam Üniversitesi'nde görev yapıyordu.

Filistin bağımsız Milletvekili Mustafa Barghuti, Cuma günü yaptığı açıklamada, Hamas liderleri ile Abbas arasında başbakanın ismi konusunda anlaşma sağlandığını ileri sürmüştü. Barghuti, üstünde mutabık olunan başbakanın isminin birkaç güne kadar açıklanacağını, ancak bakanlar kurulu listesinin açıklanmasının 2 haftayı bulabileceğini söylemişti.

Kaynak: İHA