Gazze: Filistin'de El Fetih ve Hamas Militanları Arasında Çatışma

Gazze: Filistin'de El Fetih ve Hamas Militanları Arasında Çatışma

Filistin Lideri Mahmud Abbas'ın, El Fetih ve Hamaslı Yöneticiler Arasında Yeni Ateşkes Anlaşması Sağlandığını Açıklamasından Kısa Süre Sonra El Fetih ve Hamas Militanları Arasında Yine Silahlı Çatışma Yaşandı.

Gazze: Filistin'de El Fetih ve Hamas Militanları Arasında Çatışma

Filistin Lideri Mahmud Abbas'ın, El Fetih ve Hamaslı yöneticiler arasında yeni ateşkes anlaşması sağlandığını açıklamasından kısa süre sonra El Fetih ve Hamas militanları arasında yine silahlı çatışma yaşandı.

Filistin Lideri Abbas, Başbakan Haniye ve İçişleri Bakanı Said Siam'ın ateşkes çağrılarının ardından yaşanan sessizlik çabuk bozuldu. Gazze'nin güneyindeki El Zeytun bölgesinde Hamas ve El Fetih militanları arasında roketatarlı çatışma çıktığı öğrenildi. Çatışmanın, Hamas militanlarının Envar Shebara'nın evine RPG-7 tipi roketle saldırması ile başladığı kaydedildi. Olayda ölen yada yaralanan olup olduğu konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

El Fetih ve Hamas arasında sağlanan ateşkes gereğince iki taraf da sokaktan militanlarını çekecek, sadece İçişleri Bakanlığı'na bağlı polis ve Cumhurbaşkanlığı'na bağlı muhafız alayı güvenlik kontrolü yapacaktı. Öte yandan kısa süre önce Abbas, iki taraf arasında yeni bir ateşkes anlaşmasının sağlandığını açıklamıştı, ancak anlaşmanın saat 23.00'ten sonra yürürlüğe gireceğini ifade etmişti.

Kaynak: İHA