Gazze'de Ateşkes Bir Gün Sürmedi

Gazze'de Ateşkes Bir Gün Sürmedi

Gazze'de Ateşkes Bir Gün Sürmedi.

El Fetih ve Hamas'ın Ateşkese Vardıklarının Açıklanmasının Üzerinden 24 Saat Geçmeden Gazze Şeridi'nin Kuzeyinde Taraflar Çatışmaları Yeniden Yoğunlaştırdı.

Gazze'de Ateşkes Bir Gün Sürmedi

Gazze'de ateşkes bir gün sürmedi. El Fetih ve Hamas'ın ateşkese vardıklarının açıklanmasının üzerinden 24 saat geçmeden Gazze Şeridi'nin kuzeyinde taraflar çatışmaları yeniden yoğunlaştırdı.

Bölgenin kuzeyinde Cebaliye'deki çatışmalarda El Fetih yanlısı Ahmet Ebu Ziyada adlı bir genç hayatını kaybetti. Hamas ve El Fetih'in karşılıklı kaçırdığı kişilerin sayısı 11'e ulaşırken, Gazze'de eski tutuklulardan sorumlu bakan Süfyan Ebu Zeyde'nin kaçırıldığı öğrenildi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de El Fetih'e ait bir sosyal yardım kuruluşu, akşam saatlerinde Hamaslı militanlarca iki kez baskına uğradı.

Görgü tanıkları, baskında Hamaslıların içerdekileri silahla taradıklarını, bu sırada Ahmet Ebu Ziyada adlı gencin öldüğünü, 8 kişinin yaralandığını söylediler.

Basılan kuruluşta bulunan ve Hamaslılarca kaçırılan El Fetih yanlısı Hilali Yaği, birkaç saat rehin tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Kaçırılma olaylarının sürmesi üzerine El Fetih ve Hamas'ın kaçırılan üyelerinin karşılıklı serbest bırakılması konusunda anlaşmaya vardıkları haberi geldi, ancak bu taraflarca henüz doğrulanmadı.

Bu haberlerin ardından El Fetihli eski bakanlardan Süfyan Ebu Zeyde, Gazze'de Hamaslı militalarca kaçırıldı.

Dün gece yarısına doğru Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Filistin Demokratik Cephesi ve İslami Cihat araya girerek, Hamas ve El Fetih arasında bir ateşkes anlaşması sağlanmasına çalışmışlar, daha sonra ateşkesin bir basın toplantısıyla duyurulacağı belirtilmişti.

Ateşkesin açıklandığı toplantıya ise Hamaslı ve El Fetihli hiçbir yetkili katılmamıştı.