Gazze: Bombardıman Altında Türkler

Gazze: Bombardıman Altında Türkler

Filistin'de yaşayan Türkler, memleketlerine gidemiyor. İsrail'den vize alamadıklarını belirten 2 Türk kadın, aileleriyle çok uzun zamandan bu yana görüşemediklerini dile getirdi.

Gazze: Bombardıman Altında Türkler

Filistin'de yaşayan Türkler, memleketlerine gidemiyor. İsrail'den vize alamadıklarını belirten 2 Türk kadın, aileleriyle çok uzun zamandan bu yana görüşemediklerini dile getirdi.

İsrail bombardımanı altında bulunan Filistin'de yaşayan Türkler, memleketlerine gidememekten yakınıyor. Filistinli vatandaşlarla evli oldukları gerekçesiyle İsrail'den vize alamayan 2 Türk kadın, yıllardır memleket hasreti çektiklerini dile getirdi. Işıl Doğan Zakkud adındaki kadın, 15 yıl önce İstanbul`da tanışıp evlendiği eşi Şaban ile 3 aylık bir tatil için geldiği Gazze'de 15 yıldır hapis kaldığını belirterek, "İsrail operasyonunun ardından konsolosluğa başvurdum. Eve dönmek istiyorum ama İsrail vize vermiyor. Çocuklarımla her gece bombalar altında uyuyoruz. Çocukların psikolojisi bozuldu. Salondan mutfağa su almaya gidemiyorlar. Yanlarında ya beni ya da babalarını istiyorlar. Bakkala gündüz vakti gidemiyorlar. Gece uykularından sıçrayarak uyanıyorlar" ifadelerini kullandı. Gazze`de, Filistinliler ile evlenmiş olan 8 Türk'ün bulunduğunu belirten Zakkud, "Aramızda süt alacak parası olmayanlar var. Hamas başa geldiğinden beri maaş alamıyoruz. Son operasyonlarla elektrik ve sularımız da kesildi. Türkiye'den buraya tonla para yardımı geliyor, ancak yardımlar bize ulaşmıyor" dedi. Bir diğer Türk kızı olan Kevser Yılmaz Jarada ise, Filistinli olan eşi ile 7.5 yıl önce evlendiğini ve Gazze`ye yerleştiklerini belirterek, "6 yıldır hapis hayatı yaşıyorum. Filistin hüviyetim olmadığı için Türkiye`ye gidemiyorum. En kötüsü ise, kalp hastası olan 4.5 yaşındaki oğlum Abdullah'ın tedavisinde dahi problemler yaşamamız oldu. Oğlum için 3 ay öncesinden Tel Aviv'de bulunan Tele Simai Hastanesi'nden ameliyat günü almayı başardık, yarın ameliyat günü. Ümit ederim daha önce yaşadığımız sıkıntıyı yeniden yaşamayız. Daha önce Abdullah'ın Gazze'den çıkması büyük sorun olmuştu" şeklinde konuştu. Memleket hasretinin oldukça arttığını belirten Kevser, "Annem hep hasta. Ben bir evin bir kızıyım. Ne ben gidebiliyorum, ne de onlar gelebiliyor" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu, kadınların içinde bulundukları duruma karşı herhangi bir şey yapamıyor. Buna karşın İsrail makamları, kadınların Türkiye`ye gitmesine izin veriyor, ancak geri dönme garantileri yok. Dönüş vizesi alamayacakları korkusu ise kadınların Gazze'den ayrılmasına engel oluyor.

Kaynak: İHA