Gazprom'un Avrupa'ya Gaz Satışında Rekor Artış Olurken Türkiye'ye Satışı Azalıyor

Gazprom'un Avrupa'ya Gaz Satışında Rekor Artış Olurken Türkiye'ye Satışı Azalıyor

Kommersant gazetesi, Gazprom'un Avrupa'daki tüm önde gelen ülkelere gaz satışında rekor artış kaydettiği bir dönemde sadece Türkiye'ye satışların düşmeye başladığı duyurdu.

Gazprom'un Avrupa'ya Gaz Satışında Rekor Artış Olurken Türkiye'ye Satışı Azalıyor

Kommersant gazetesi, Gazprom'un Avrupa'daki tüm önde gelen ülkelere gaz satışında rekor artış kaydettiği bir dönemde sadece Türkiye'ye satışların düşmeye başladığı duyurdu. Gazeteye göre, özellikle Batı hattından gaz alımı yapan Türkiye'deki özel şirketler, istedikleri indirim verilmediği için Rus gazı yerine sıvılaştırılmış gaza (LNG) yönelmeye başlıyor.

Gazetenin haber analizine göre, Battı hattından (Trans Balkan) Gazprom'un Türkiye'ye gaz satışı yılbaşından bu yana ortalama yüzde 7,5 düştü ve 2,6 milyar m3 oldu. Bu, son üç yılın en düşük rakamı. 1 Şubat-19 Mart döneminde ise düşüş daha da hızlanarak yüzde 19 oldu. Bu hattan Türk özel şirketleri gaz alıyor. Gazete diğer yandan Botaş'ın gaz aldığı Mavi Akım'da da sevkiyatın düştüğünü yazdı.

Son bir yılda Gazprom'un ihracatının İtalya'ya yüzde 37, Avusturya'ya yüzde 60, Fransa'ya yüzde 66, İngiltere'ye yüzde 250 arttığı dönemde, Almanya'dan sonra en büyük alıcı olan Türkiye'ye satışların düştüğü vurgulandı.

Kommerant'a konuşan bir kaynak, Türkiye'ye satışların düşmesinde ana nedenin "havaların sıcak gitmesi" olduğunu söylerken, fiyat indirimi konusunda Türk tarafının Gazprom'dan istediğini alamamasının da önemli faktör olduğunu vurguladı. Gazprom indirim yapmaya yanaşmamış, aksine fiyat arttırımına yönelmişti.

Batı hattı üzerinden Türkiye'ye gaz getiren özel şirketler, iptal edilen yüzde 10,25'lik indirimin faturalardan çıkarılması üzerine yüksek bedel ödemeyi reddetmişti.

Özel sektör tedarikçileri Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013'te yapılan anlaşma doğrultusunda yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Gazprom daha önce gaz alan bu şirketlere yaptığı yüzde 10,25'lik indirimi bu yıl için uygulamayacağını duyurmuştu.

Bu arada Gazprom'dan daha az gaz almaya başlayan Türkiye'deki şirketlerin, açığı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile doldurabilmek için konsorsiyum oluşturmaya çalıştıkları belirtildi.

Kommersant'ın bu haberi, geçen hafta Gazprom'dan yapılan açıklamayı da havada bıraktı.

Gazprom, Türkiye ve Avrupa ülkelerine gönderdiği doğalgaz miktarını 1 Ocak 2016 ile 15 Mart 2016 tarihleri arasında yüzde 33,55 artırdığını açıklamıştı.

Şirketin CEO'su Aleksey Miller tarafından yapılan yazılı açıklamada, belirtilen tarihlerde Gazprom tarafından (Türkiye dahil, Baltık ülkeleri hariç) Avrupa'ya gönderilen doğalgazın toplam 36,5 milyar metreküp (bcm) olduğu bildirildi.

Miller, geçen yılın aynı dönemine göre gönderilen doğalgaz miktarının yüzde 33,5 arttığını kaydederek, "Türkiye ve Avrupa ülkelerine gönderilen doğalgaz miktarı toplam 9,15 milyar metreküp düzeyinde artış gösterdi" ifadesini kullandı.

Bu durumda Miller'in açıklamasında "Avrupa ülkeleri" kısmının doğru, "Türkiye" kısmının tartışmalı olduğu anlaşılıyor.

Türkiye, 2015 yılında Rusya'dan 27 milyar metreküp doğalgaz almıştı. Rusya'nın, Almanya'dan sonra Avrupa'daki en büyük doğalgaz müşterisi olmuştu.


Son Dakika Haberleri