Gaziosmanpaşa'da Vatandaşa 3 Ton Aşure Dağıtıldı

Gaziosmanpaşa'da Vatandaşa 3 Ton Aşure Dağıtıldı

23.09.2018 17:49 | Son Güncelleme: 23.09.2018 17:49

Gaziosmanpaşa'da vatandaşa 3 ton aşure dağıtıldı Gaziosmanpaşa'da pişen aşureler yetim çocuklar tarafından dağıtıldıİSTANBUL - Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Muharrem ayı dolayısıyla yetim çocuklarla birlikte vatandaşlara aşure dağıttı.

Gaziosmanpaşa'da vatandaşa 3 ton aşure dağıtıldı

Gaziosmanpaşa'da pişen aşureler yetim çocuklar tarafından dağıtıldı

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Muharrem ayı dolayısıyla yetim çocuklarla birlikte vatandaşlara aşure dağıttı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından İslam dünyasında kutsal aylardan biri olarak kabul edilen Muharrem Ayı nedeniyle, binlerce vatandaşa aşure ikram edildi. Bolluk ve bereketin simgesi olan aşureyi, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta yetim çocuklarla birlikte dağıttı. Geleneksel hale getirilen aşure ikramı, bu yıl Gaziosmanpaşa Meydanı'nda gerçekleştirildi. Kerbela ile birlikte geçmişten gelen mirası bugün de yaşatmak amacıyla düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başkan Usta, yetim çocuklarla birlikte binlerce vatandaşa kendi elleriyle aşure ikram etti. Aşıklardan deyişler ve mersiyelerle başlayan etkinlik, vatandaşlara yemek ikramı ve Zakirlerin saz gösterisi ile devam etti. Program, Başkan Usta'nın çocuklara kitap ve oyuncak hediye etmesiyle son buldu.

"Muharrem ayının bu güzelliğinden istifade ediyoruz"

Vatandaşa 3 ton aşure ikramında bulunduklarını söyleyen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Muharrem ayı dolayısıyla aşure herkes tarafından benimsenen bir alışkanlık. Biz de bu aşureyi Gaziosmanpaşa'daki Ahmet Yesevi Cemevi ile birlikte halkımıza aşure ikramında bulunuyoruz. Herkesin büyük bir zevkle tatmak istediği, gelenek haline gelmiş bir alışkanlık. Aşurede çok çeşitli ürünler var. Bizim kültürümüzden, geleneğimizden, geçmişimizden bu güne kadar gelmiş bütün alışkanlıklarımızı taşıyor. Burada aslında toplumun paylaşma kültürünü, bütünleşme kültürünü de ortaya koyuyor. Bu vesileyle Muharrem ayının bu güzelliğinden istifade ediyoruz" diye konuştu.

Aşureyi çok beğendiğini ifade eden Şaban Erik isimli vatandaş ise, "Her şey çok güzel olmuş. Allah devletimize zeval vermesin. Muharrem ayı deyince Peygamber efendimizin torunları aklımıza geliyor. Kerbela aklımıza gelir. Müslümanın ilk aklına gelecek olan şeyler bunlar" dedi.

Gaziosmanpaşa'da Vatandaşa 3 Ton Aşure Dağıtıldı
Gaziosmanpaşa'da Vatandaşa 3 Ton Aşure Dağıtıldı
Gaziosmanpaşa'da Vatandaşa 3 Ton Aşure Dağıtıldı
Gaziosmanpaşa'da Vatandaşa 3 Ton Aşure Dağıtıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title