Gazimağusa: Lübnan'daki Yabancıların Tahliyesi

Gazimağusa: Lübnan'daki Yabancıların Tahliyesi

İsrail'in Lübnan'a saldırıları nedeniyle ülkeden kaçan yabancılar, KKTC'de sağlık kontrolünden geçirildi. Gemi yolculuğu nedeniyle rahatsızlanan yolcuların yardımına, Sağlık Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilatı ekipleri yetişti.

Gazimağusa: Lübnan'daki Yabancıların Tahliyesi

İsrail'in Lübnan'a saldırıları nedeniyle ülkeden kaçan yabancılar, KKTC'de sağlık kontrolünden geçirildi. Gemi yolculuğu nedeniyle rahatsızlanan yolcuların yardımına, Sağlık Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilatı ekipleri yetişti.

Avustralyalı yolcuları taşıyan "Su" adlı gemide bulunan ve ritim bozukluğuna bağlı kalp krizi şüphesiyle ilk müdahalede bulunulan 58 yaşındaki Roza Kazi isimli Avustralyalı, yapılan ilk müdahalenin ardından Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada kalp atışları normale dönen hasta, refakatindeki ailesinden 4 kişiyle birlikte Gazimağusa'daki bir otele yerleştirildi.

Saat 21.00 sıralarında Gazimağusa Limanı'na giren "Prince of Girne" adlı gemide bulunan Faria Khouri isimli bir kişi de kalbinde pil takılı olduğu gerekçesiyle daha fazla deniz yolculuğu yapmak istemediği için kendi isteğiyle Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Dün akşam Gazimağusa Limanı'na giren gemilerde birçok yolcuda kusma, baş dönmesi ve sıvı kaybı görülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı ile Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'na bağlı ekipler alarma geçti. Gazimağusa Devlet Hastanesi'nden 2 doktor ve çok sayıda hemşire ile sivil savunma ekipleri, hastalara müdahale etti.

Sağlık müdahalelerinde bazı hastalara serum takılırken, tıbbi yardımda bulunuldu. Ekipler 62 hastaya müdahalede bulunurken, 3 gemideki bütün yolcular sağlık kontrolünden geçirildi. Prince of Girne isimli gemideki yolcuların talebi üzerine gemiye Mersin'e kadar refakat etmeleri için Gazimağusa Devlet Hastanesi'nden 2 hemşire verildi.

Öte yandan, saat 01.00 sıralarında limana giren üçüncü gemi "Emeraude Expres"in bir motorunun arızalanması üzerine gemide bulunan Avustralya, Kanada ve İsveç yolcuları tahliye edilerek başka bir gemiyle Mersin'e gönderildi.

Prince of Girne isimli gemideki Kanadalılar sağlık kontrolleri devam ederken, bu şartlarda daha fazla gemi yolculuğu yapamayacaklarını belirterek, Güney Kıbrıs'tan kendilerine bir otobüs tahsis edilmesini ve ülkelerine havayoluyla gitmek istediklerini bildirdiler. Grupta yer alan Wael Ali Hasan isimli bir Kanadalı, kendi imkanlarıyla Güney Kıbrıs'taki Kanada Büyükelçiliği'nden bir yetkiliyi arayarak, Güney Kıbrıs'a geçmek için kendilerine otobüs tahsis edilmesini istedi ancak bu istek Güney Kıbrıs'tan kabul görmedi.

Bunun üzerine KKTC Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Erkut Şahali konu hakkında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer'e bilgi aktardıktan sonra, yolcuların arzu etmeleri halinde kendilerini KKTC'de misafir edebileceklerini bildirdi. Şahali'nin gemi yolculuğuna devam etmek istemeleri halinde doktor ve hemşire tahsis edeceklerini bildirmesi üzerine, bir süre gemi yolculuğu yapmamakta ısrar eden Kanadalılar kendi istekleriyle tekrar gemiye binerek, Mersin'e hareket etti.

Dün geceki seferlerde Su adlı gemide 340 Avustralyalı, Prince of Girne'de 256 Kanadalı ve Emaraude Expres'te ise 210 Avustralya, Kanada ve İsveç vatandaşı bulunuyordu.

Öte yandan, Beyrut'tan tahliye edilen yabancılardan hastalananlar veya KKTC'de kalmak isteyenler için Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) yurtlarında 350 yatak hazır bekletiliyor.

Kaynak: İHA