Gaziler Günü

Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel
Gaziler Günü

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı.

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı. 

Van Valiliği önünde düzenlenen törene Vali İbrahim Taşyapan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün ile diğer yetkililer ve gaziler katıldı.

Atatürk anıtına çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Van Şube Başkanı Cafer Oğur, vatanın bölünmez bütünlüğü, milli birlik ve beraberlik uğruna canlarını seve seve feda etmeyi göze alan fedakar gazilerin bu mutlu gününü kutlamanın heyecanı içinde olduklarını söyledi.

Öte yandan İstiklal Marşı okunurken fenalaşan 85 yaşındaki Kore gazisi Hasan Hüseyin Bulut (85), rahatsızlanmasına rağmen ayakta durmayı sürdürdü. Daha sonra sağlık ekiplerinin müdahalesiyle sedyeye alınan Bulut, hastaneye gitmek istemedi ve töreni izledi.

Törenin ardından Vali Taşyapan ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Temel, Kore Gazisi Bulut'un yanına gelerek sohbet etti.

-Muş 

Muş'ta valilik önündeki törende Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Piyade Üsteğmen Mehmet Karan, Türkiye Cumhuriyeti'nin yükselişini sekteye uğratmak, vatan topraklarının bir kısmını ana yurttan ayırmak isteyen, dış güçlerin desteklediği hainlere karşı mücadelenin süreceğini belirtti.

Bu mücadele sırasında binlerce askerin şehit ve gazi olduğunu dile getiren Karan, "Başta ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silahlı arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anarken tedavileri devam eden kahraman gazilerimize acil şifalar diliyor, hayatta kalan gazilerimizi ve ailelerini şükran ve minnetle selamlıyoruz" dedi.

Törene Vali Seddar Yavuz, Garnizon Komutan Vekili Hava Piyade Kurmay Albay Halil Akar, Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Köse, Gaziler Derneği Başkanı Felemez Sinecem, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Gıyaseddin Alkaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Cemal Çalışkan, gaziler, yetkililer ve vatandaşlar katıldı.  

Tören mangasındaki askerler alanı "şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "şehitler ruhunuz şad olsun" sloganları atarak terk etti. 

-Bitlis

Gaziler Günü nedeniyle Bitlis'te Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi.

Anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz, gazilik unvanının bir şeref olduğunu belirterek, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Solmaz, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varoluşları ve iç güvenlik hareketi sonucunda kazanılan gazilik unvanı günüdür. Canlarını bu ulusa adayan tüm gazilerin günü kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

Törene Vali Ahmet Çınar, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Mustafa Gezer, diğer yetkililer ve gaziler katıldı.

Vali Çınar, törene katılan gazileri tebrik etti. 

-Hakkari 

Gaziler Günü nedeniyle Hakkari Valiliği önünde düzenlenen törene Vali Yakup Canbolat, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, Vali Yardımcıları Hasan Ongu, Mehmet Emin Taşçı ve Bekir Abacı, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Demiray Demirci, İl Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, Türkiye Harp Malulü ve Gaziler Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman ve diğer yetkililer ile askeri personel, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Törende Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Canbolat, gazilerin gününü kutladı. Daha sonra orduevinde gaziler ile ailelerine yemek verildi.

Öte yandan törene Belediye Başkanlığını temsilen bir yetkilinin katılmaması nedeniyle görevliler tarafından getirilen kurum çelengi Atatürk Anıtı'na sunulamadı. 

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki törene ise Kaymakam Mehmet Mut, 2'nci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kadir Kalaycı, İlçe Emniyet Müdürü Vahap Karaca, kurum amirleri ve gaziler ile şehit yakınları katıldı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı tören alanına vatandaşlar, üst aramasından geçirilerek alındı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title