Gaziler Günü

Gaziler Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Ezine, Lapseki, Eceabat, Biga ve Çan'da tören düzenlendi

Gaziler Günü dolayısıyla, Ezine, Lapseki, Eceabat ve Biga'da tören düzenlendi.

Ezine'deki ilk törende Kaymakam Ali Fuat Atik, Garnizon Komutanı Vekili Jandarma Binbaşı İhsan Aclan Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Öğrencilerin şiir okumasının ardından şehitlik ziyaret edilip, dua okundu. 

-Lapseki'deki tören

Kaymakam İsmail Ayhan Tavlı, Garnizon Komutanı Vekili Deniz Yüzbaşı Cüneyt Çetintay ile Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Daha sonra Kaymakam Tavlı, törene gazi ve protokol üyeleriyle öğretmen evindeki ikrama katıldı.

-Eceabat'taki tören

Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Jandarma Üsteğmen İbrahim Yalçın, yaptığı konuşmada, 19 Eylül'ün Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandırıldığı bir gün olduğunu söyledi. 

Törene, Kaymakam Nurettin Dayan, Garnizon Komutanı Deniz Yüzbaşı Adnan Kaya, Belediye Başkan Vekili Osman Pöge, daire amirleri, gaziler, şehit ve gazi yakınları katıldı.

-Biga'daki tören

Biga'daki törende Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Hamdibey Ortaokulu öğretmeni İbrahim Selçuk Tınmaz, törende yaptığı konuşmada, kahramanlığı ve hürriyet tutkusunun yanında Türk milletinin diğer bir üstün özelliğinin vefa duygusu olduğunu belirterek, "Bize, Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet eden gazi ve şehitlerimize hürmet bundandır. Türk insanı gazi ve şehit olan atasını en derin duygularla anmaktadır. Sohbetinde, işinde, ibadetinde bulduğu her fırsatı bu uğurda değerlendirmektedir" dedi.

Törene, Kaymakam Fatih Genel, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Sadri Boz, Belediye Başkanı Mehmet Özkan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Biga Şubesi Başkanı Ahmet Gelgöz, daire amirleri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

-Çan'daki tören

Çan'da, Nurettin Kakillioğlu, Garnizon Komutanı Binbaşı Hakan Fırat ve Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu tarafından Atatürk Şehir Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Merkez Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Kazım Bilgin, törende yaptığı konuşmada, milletleri millet yapan bir takım değerler bulunduğunu belirterek, "Bu değerler o milletin harcıdır, tutkalıdır, olmazsa olmazıdır. İşte bu değerlerden bir tanesi de gaziliktir. Vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyin üstünde tutan Türk milleti için de şehitlik ve gazilik ulaşılabilecek en yüce makamdır" dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. - Çanakkale

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title