Gaziantep’te Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Toplantısı Yapılacak

Gaziantep’te Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Toplantısı Yapılacak

Gaziantep (İha) €" Gaziantep’te, Kamu Kurum ve Kuruluşlarından, Meslek Örgütlerinden ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Temsilcilerin Katılımıyla, €œkadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Toplantısı” Düzenlenecek.

Gaziantep’te Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Toplantısı Yapılacak

GAZİANTEP (İHA) â€" Gaziantep’te, kamu kurum ve kuruluşlarından, meslek örgütlerinden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla, “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Toplantısı” düzenlenecek.

Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından, Avrupa Birliği’nin (AB) mali katkısı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) teknik desteği ile “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında düzenlenecek toplantı 8 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilecek. Proje ile, ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaştırılması ve kadın haklarının korunması amaçlanıyor. Proje doğrultusunda, kurumsal yapıların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hedefleniyor.

Aile içi şiddete maruz kalan veya risk altındaki kadınlara hizmet sunan kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesinin amaçlandığı toplantı 8 Mayıs tarihinde, projenin uygulandığı illerden Gaziantep’te ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından, meslek örgütlerinden, sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Grand Otel’de 14.00-17.00 saatleri arasında düzenlenecek toplantıda, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Figen Tunçkanat, Kadının Statüsü Genel Müdürü Sayın Esengül Civelek, Gaziantep milletvekili Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Sayın Süleyman Kamçı konuşma yapacak. Konuşmalarının ardından “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadelede Diğer Ülke Modelleri: Danimarka ve Avusturya Örnekleri” ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlıklı sunumlar gerçekleştirilecek.

Programın devamında ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Ankara Devlet Çoksesli Korosu ”Kadınlarımız ve Türkülerimiz” konulu türkülerin seslendirildiği bir konser verecek. Konserde, 5 bin türkünün taranmasıyla oluşturulan, geniş bir repertuardan seçilen 14 türkü yer alacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu’nda saat 18:30’da başlayacak olan konseri tüm Gaziantepliler ücretsiz olarak izleyebilecek.

(TB) 06.05.2008 20:30 TSİ

Kaynak: İHA