Gaziantep Yiyecekleri Şenliği'ne Rekor Katılım Bekleniyor

Gaziantep Yiyecekleri Şenliği'ne Rekor Katılım Bekleniyor

İstanbul Gaziantepliler Derneği'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gaziantep Yiyecekleri Şenlikleri süresinde İstanbul'da Gaziantep mutfak kültürünün tanıtılacağını söyleyen İstanbul Gaziantepliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir...

Gaziantep Yiyecekleri Şenliği'ne Rekor Katılım Bekleniyor

İstanbul Gaziantepliler Derneği'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gaziantep Yiyecekleri Şenlikleri süresinde İstanbul'da Gaziantep mutfak kültürünün tanıtılacağını söyleyen İstanbul Gaziantepliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, "Şenliğimiz gerek Gaziantep'in gerekse yemek kültürümüzün tanıtımı için büyük önem taşımaktadır. Yüz binin üzerinde katılımcı beklediğimiz şenliğimizde, mumbar, kelle paça ve çeşitli yemeklerimizi tanıtma ve tattırmanın yanında yüz bin porsiyon kebap pişirmeyi hedefliyoruz" dedi.

İstanbul Gaziantepliler Derneği tarafından başlatılarak geleneksel hale getirilen Gaziantep Yiyecekleri Şenlikleri'nin bu yıl 13'üncüsü yapılacak. Şenlikler, 21 ile 22 Eylül tarihleri arasında Kadıköy'deki Selami Çeşme Özgürlük Parkı'nda gerçekleştirilecek.

Her yıl geleneksel olarak İstanbul'da gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Gaziantep Yiyecekleri Şenlikleri'nin kent kültürünün tanıtımı için önemli olduğunu dile getiren Tahir Tekin Öztan, "Bu yıl İstanbul gündemine damgasını vuracak olan etkinliklerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerek devlet protokolünden, gerekse Gaziantep'ten büyük bir katılımla gerçekleştirilecek olan şenliğimizde Gaziantep mutfağıyla ilgili bütün unsurları tanıtmaya çalışacağız. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken ve ortalama yüz bin civarında ziyaretçinin katıldığı şenliğimiz 21 ile 22 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Selami Çeşme Özgürlük Parkında gerçekleştirilecektir. Gaziantepli ve Gaziantep'e gönül veren işadamları ile esnafının ürünlerini sergileyip, katılımcılara sundukları bu etkinlik, bu yıl iki gün olarak yapılacak. Bu nedenle de 100 bini aşacak bir davetlinin bizlerle beraber olacağı beklenmektedir. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Gaziantepli işletmeleri ve Gaziantepli esnafın iştirakiyle gerçekleşecek olan etkinliğe Ankara, Gaziantep ve İstanbul protokolü ile birlikte tüm Gaziantepliler ve İstanbul'da yaşayan vatandaşların davet edildiğini belirten İstanbul Gaziantepliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Öztan, şenliğin tanıtım için önemli bir fırsat olduğunu ve ulusal yayın kuruluşları yanında yabancı yayın kuruluşlarının da etkinlikleri yakından takip edeceğini kaydetti.

Öztan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gaziantep mutfak kültürüyle ilgili birçok yemeğin canlı performans yapımını gözler önüne sererek yemeklerimizin nasıl yapıldığını da göstereceğiz. Bu yıl hedefimiz İstanbul'da yüz bin porsiyon kebap yaparak önemli bir ilke de imza atmaktır. Etkinlik gününe kadar bizlere katkı sunmasını arzuladığımız sponsorlarımızın desteğiyle Gaziantep ve İstanbul'da yazılı basın, radyo, görsel basının ve internet kanalıyla tanıtımlar yapılacak. Ayrıca İstanbul'un ve Gaziantep'in çeşitli yerlerine de bu etkinlik yapılacak afiş ve diğer duyurularla tanıtılamaya çalışılacaktır. Şenlikte hem içli köfte, mumbar, yuvarlama, firik pilavı, çiğ köfte, kuru dolma, yaprak sarması, yoğurtlu patates, kekik salatası, nohut dürüm, kebap, kelle paça, katmer gibi Gaziantep yöresinin lezzetleri tadılacak hem de katılımcılara güzel bir hafta sonu geçirme fırsatı sunulacaktır. Gerek medya gerekse de sanat ve siyaset dünyasının yoğun ilgi gösterdiği etkinliğimizde Gaziantep kültürü ve yemekleri tanıtılacaktır." - GAZİANTEP