Gaziantep Yeniden Üzerine Çaydanlık Devrilen Minik Umut Öldü, Yakınları Hastanede Hemşirelere...

Gaziantep Yeniden Üzerine Çaydanlık Devrilen Minik Umut Öldü, Yakınları Hastanede Hemşirelere...

Gaziantep'te, evde üzerine çaydanlık dökülen 1 yaşındaki Umut Ganiyolu, özel bir hastaneden sevk edildiği Çocuk Hastanesi'nde yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

Gaziantep Yeniden Üzerine Çaydanlık Devrilen Minik Umut Öldü, Yakınları Hastanede Hemşirelere...

Gaziantep'te, evde üzerine çaydanlık dökülen 1 yaşındaki Umut Ganiyolu, özel bir hastaneden sevk edildiği Çocuk Hastanesi'nde yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. İddiaya göre ölüm haberini alan minik Umut'un yakınları, zorla girdikleri yanık merkezinde 2 hemşire ile bir temizlik görevlisine saldırdı.

Ulaş Mahallesi'nde dün meydana gelen olayda, 3 çocuk annesi 25 yaşındaki Elif Ganiyolu, iddiaya göre çocuklarına yemek yedirirken kazayla içinde kaynar su buluhah çaydanlığı çarptı. Kaynar su, 1 yaşındaki oğlu Umut'un üzerine devrildi. Ailesi tarafından otomobille özel bir hastaneye götürülen Umut Ganiyolu, buradaki ilk müdahalenin ardından Gaziantep Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Gaziantep Çocuk Hastanesi Yanık Merkezi'nde tedaviye alınan Umut Ganiyolu, burada yapılan tüm müdahaleye rağmen akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Çocuğun ölüm haberini alan aile fertleri, iddiaya göre kapıyı zorlayarak yanık merkezine girip hemşireler Adile Polat ile Sümeyye Kandilcik ile temizlik görevlisi Sevgi Yeşilyaprak'a fiziki ve sözlü saldırıda bulundu. Çıkan arbede diğer görevlilerin araya girmesiyle güçlükle sonlandırıldı.

Ölen Umut Ganiyolu'nun cenazesi ise otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu Otopsi Merkezi'ne götürüldü.

Çocuk Hastanesi Başhekimi Süleyman Değirmenci, boyun kısmına kaynar su ve çay döküldüğünü belirterek, ölüm olayından sonra 6 kadın hasta yakınının Yanık Ünitesi'nin kapısını zorlayarak 2 hemşire ile 1 personele fiziki ve sözlü saldırıda bulunduğunu söyledi. Başhekim Değirmenci, "Olay sağlık müdürlüğü ve bakanlığımıza bildirildi. Emniyet güçleri ve bakanlığımız olayı takip etmektedir. Avukatlar aracılığıyla saldırı olayı kamu davasına dönüşmüş durumda takip edilmektedir" dedi.

İHMAL İDDİASI

Olayda hastanelerin ve doktorların ihmali olduğu iddiasında bulunan çocuğun dedesi Hasan Tarlacı ise "Bize ilk gittiğimiz özel hastanede ambulans verilmedi. Yavrumuzu otomobille Çocuk Hastanesi'ne götürdük. Orada tedaviye alındı. Önce bize, 'Gidin burada beklemeyin' dediler. Sonra tekrar bizi çağırıp evrak imzalattılar. Çıkar çıkmaz bize 'Başınız sağ olsun' dediler. Neye uğradığımızı şaşırdık. Çocuğun durumu ağırsa neden bize bilgi vermediler. Çocuk öldükten sonra bizi çağırdılar. Eğer durumu iyiyse yarım saatte nasıl vefat ediyor? Bu olayda ihmal olduğunu düşündüğümüz için sorumlulardan şikayetçiyiz" diye konuştu. Olayla ilgili soruşturma sürerken, yapılan otopsinin ardından Umut Ganiyolu'nun cenazesi Yeşilkent Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN KASKLI EYLEM

Gaziantep Çocuk Hastanesi'nde 2 hemşire ve 1 temizlik görevlisinin hasta yakınları tarafından saldırıya uğramasını sağlık çalışanları motosiklet kaskı takarak protesto etti. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artmasına tepki gösteren Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, kentte bir ay kadar önce genç bir doktorun cinayete kurban gittiğini hatırlatıp, şunları söyledi:

"Çocuk Hastanemizin yanık servisinde çalışan hemşire arkadaşımıza yönelik saldırıyı kınamak ve bu konuda sesimizi duyurmak için toplandık. Oysa çok değil, bundan sadece bir ay kadar önce görevi başında şehit edilmiş gencecik bir doktorumuzu toprağa vermiş, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm hükümet yetkililerini göreve çağırmış ve halkımıza şiddetin müspet bir getirisi olmayacağını binlerce ağızdan topyekün ifade etmiştik. Geçen sürede herhangi bir iyileştirme olmadığı gibi, ülkenin bu konuda daha da kötüye giden bir gidişatı olduğunu görüyoruz. Cennet olarak addettiğimiz ülkemize şöyle bir baktığımızda tek terör PKK değil. Son zamanların modası doktor öldürmek, öğretmen dövmek, kamu çalışanlarına saldırmak oldu."


Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök de olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı. Karakök, "Konu emniyet ve savcılığa intikal ettirilmiş olup, müdürlüğümüz tarafından da gerek konunun özel sağlık merkezinden çocuk hastanemize sevk boyutu ve gerekse çocuk hastanemizde yapılan işlemlerle ilgili olarak detaylı inceleme başlatılmış olup sonuçları ile ilgili kamuoyuna bilgi verilecektir" dedi.