Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci: "Başörtüsü konusunda yasayı uygulayacağız"

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci: "Başörtüsü konusunda yasayı uygulayacağız"

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, başörtüsü konusunda yasanın öngördüğü şekilde hareket edeceklerini söyledi. Üniversite ve toplumda başörtüsü sorunu olmadığını söyleyen Ekinci, "Türkiye, ne Malezya ne de İran olmaz.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci:

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, başörtüsü konusunda yasanın öngördüğü şekilde hareket edeceklerini söyledi. Üniversite ve toplumda başörtüsü sorunu olmadığını söyleyen Ekinci, "Türkiye, ne Malezya ne de İran olmaz. Atatürk ve Atatürkçülük en büyük güvencemizdir." dedi. Türbanın; Türkiye'nin öncelikli sorunu olmadığını belirten Ekinci, ülkenin öncelikli sorunun ekonomi, işsizlik, yükselen enflasyon ve göç olduğunu belirtti.

Ekinci, düzenlediği basın toplantısında, GAZÜ'nün 2. akademik yarıyıl ile ilgili hedeflerini anlattı. Üniversitenin faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Ekinci, basın mensuplarının başörtüsüne yönelik sorularını da cevaplandırdı.

Bugüne kadar ilgili yasa gereği eğitim alanları olan sınıflar ve laboratuarlara başörtülü girilmesine izin vermediklerini belirten Ekinci, kampuslarda ise öğrencilerin başörtüsü takabildiğini hatırlattı. Ekinci, TBMM'nin bir yasa değişikliği yaptığını hatırlatarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yasanın gerektirdiği biçimde hareket edeceklerinin altını çizdi. Yasanın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulduğunu anımsatan Ekinci, "Cumhurbaşkanımızı bekleyeceğiz. Sonrasında ise, yasa neyi gerektiriyorsa onu uygulayacağız." dedi.

Başörtüsü konusundaki tutumunun net olduğunu söyleyen Ekinci, üniversiteler ve toplumda başörtüsü sorunun olmadığını belirtti. Başörtülü ve başörtüsüz öğrencilerin üniversite yerleşkeleri, sokaklar ve alışveriş mekanlarında birlikte gezdiğine dikkat çeken Ekinci, başörtüsünün; Türkiye'nin öncelikli gündemi olmadığına vurgu yaptı. Ekonomideki gelişmeler, enflasyon, işsizlik ve göç gibi meselelerin çözümüne kafa yorulmasının gerekliliğine vurgu yapan Ekinci, Türkiye'de demokrasinin iyi işlediğine değindi. Türkiye'nin İran ve Malezya'ya benzeyeceğine yönelik kaygıların da yersizliğine işaret eden Ekinci, "Türkiye demokratik bir ülkedir. Ne İran ne de Malezya olamaz. Atatürk ve Atatürkçülük, bizim en büyük güvencemizdir. Dünyada hiçbir ordu, ihtilal yaptıktan bir sene sonra seçim yapıp yönetimden gitmemiştir. Türkiye'de demokrasi vardır. Türkiye'nin silahlı kuvvetleri, Anayasası ve TBMM'si vardır. Ve Atatürk'ü vardır." diye konuştu.

Ekinci'ye, GAZÜ öğretim üyelerinden 46'sının, türbanın serbest bırakılmasına yönelik bildirgeye imza atması da soruldu. Soruyu, rektör seçildiğinde öğretim görevlilerine Atatürk'ün Nutuk'unu hediye ettiğini belirterek cevaplamaya başlayan Ekinci, Gaziantep Üniversitesi'ndeki öğretim üyelerinin her birinin öğretim üyeliğine layık kimseler olduğunun altını çizdi. Ekinci, özlük hakları açısından düşüncesi ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu ve yasa ve yönetmenliklere uydukları sürece hiç kimseye farklı davranma hakkının bulunmadığına dikkat çekti. Görevde bulunduğu 3.5 yılda düşüncesinden ötürü hiçbir öğretim üyesine farklı davranmadığını belirten Ekinci, "Hiç kimseye düşüncesinden ötürü farklı davranmadım. Özlük hakları neyi gerektiriyorsa o şekilde davrandım. Bunu, Türkiye'de herkesin yapması gereken en önemli şeylerden biri olarak görüyorum." şeklinde konuştu.

Atatürk'ü kendisine her yönüyle örnek aldığını belirten Ekinci, herkesin Atatürk kadar, milliyetçi ve çağdaş olmasının yeterli olduğunu, ondan daha fazla Atatürkçü olunmasının ise yersiz olduğunu belirtti. Ekinci, şöyle konuştu: "Atatürk'ün meclislerini düşünün. Atatürk'ün meclislerinde kimler var? Biz niye birbirimize tahammül edemez hale geliyoruz. Türkiye demokratik bir ülkedir. Hiçbir şey olamaz. Türkiye'nin çok büyük sorunları var arkadaşlar. Türkiye'nin sorunu, bana göre türban değildir. Bizim esas gündemimiz, ekonomidir. İşsizliği, enflasyonu, göç ve ekonomiyi görüp çalışmamız gerekiyor."

Ekinci, üniversitelerin türbanla yatıp kalmalarının ciddi eksiklik olduğunu belirterek, "Birileri bize bunu yapın diyor, biz de onu yapıyoruz. Öyleyse diyoruz ki; türban konusunu, Gaziantep Üniversitesi kesip atıyor." dedi.