Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezi İlk Ameliyatını Başarıyla Tamamladı

Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezi İlk Ameliyatını Başarıyla Tamamladı

Gaziantep Üniversitesi (Gaün) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi İlk Ameliyatını Başarıyla Tamamladı. Organ Nakli Yapılacak Hastanın, Telefonuna Ulaşamayan Doktorlar, Ona Ulaşmak İçin Son Çare Olarak Emniyete Başvurdu. Polise, Hastanın Adını ve Yaşadığı Mahallenin Adresini Veren Hastane Yetkilileri, Yarım Saat İçinde Hastaya Ulaştı.

Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezi İlk Ameliyatını Başarıyla Tamamladı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi ilk ameliyatını başarıyla tamamladı. Organ nakli yapılacak hastanın, telefonuna ulaşamayan doktorlar, ona ulaşmak için son çare olarak emniyete başvurdu. Polise, hastanın adını ve yaşadığı mahallenin adresini veren hastane yetkilileri, yarım saat içinde hastaya ulaştı. Organ nakli yapılacak hastanın, fakülteye girmesiyle çalışmaları başlatan doktorlar, 8 saat içinde karaciğer nakli yaptı. GAÜN'deki ilk operasyonu Yrd. Doç. Dr Ünal Aydın ve Prof. Dr Avni Gökalp başarıyla tamamladı. Ameliyatın pazar günü gece yapıldığını bildiren üniversite yetkilileri, hastanın bugün 200 metre kadar yürüyebildiğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr Ünal Aydın, karaciğer nakli yaptığı Nazife Kankılıç'ı ziyaret etti. Doktorunun sorularını cevaplayan Kankılıç, kendini gayet iyi hissettiğini ifade etti.

Hastanın yorulmaması için gazetecilerden soru alınmadı. Evlerinin 5. katından aşağı düşerek kafa travması geçiren ve daha sonra beyin ölümü gerçekleşen Hasan Hüseyin Çelik'in karaciğeri ile hayata bağlanan Nazife Kankılıç'ın 10 yıldan beri karaciğer hastası olduğu öğrenildi.

Kankılıç'ın dayısı Mehmet Ağkemik, yaptığı açıklamada, yeğeninin sağlığına kavuşmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Doktorların büyük bir özveri ile çalışarak yeğenini sağlığına kavuşturduklarını anlatan Ağkemik, "Hastamız daha önce de aynı üniversitede iki ay kalmıştı. Yeğenim sürekli kanama geçiriyordu. Her 2 -3 ayda çok fazla kan kaybediyordu. Son günlerini yaşıyordu, diyebilirim. Rahatsızlığı 10 yıldan beri devam ediyordu." dedi. Kendilerine polis aracılığı ile ulaşıldığını belirten Ağkemik, doktorlar hastanın telefonuna ulaşamayınca emniyete başvurarak kendilerini bulduğunu ifade etti. Ağkemik, "Temin edilen karaciğer geç kalması halinde işe yaramayacağını söyleyerek polis aracılığıyla bize ulaşıldı. Polisleri karşımızda görünce, şaşırmadık. Çünkü, polislik bir işimiz yoktu. 'Hayırdır, bir şey mi var' diyerek karşılamışlar polisleri. Emniyet bilgiyi verdikten sonra hastamız hemen hastaneye geldi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Üniversite yetkilileri, hastanın gözetim halinde olduğunu ilerleyen haftalarda taburcu edileceğini kaydetti. (CİHAN)