Gaziantep'te "Tıbbi Atık Yönetimi" Konulu Seminer Düzenlendi

Gaziantep'te "Tıbbi Atık Yönetimi" Konulu Seminer Düzenlendi

Gaziantep (İha) €" Marmara Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Mikroklinik Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil, "Uluslararası Bir Araştırmaya Göre, Doktorlar El Yıkama Alışkanlığı Konusunda Hemşirelere Oranla Daha Dikkatsiz ve Ellerini Daha Az Yıkıyor" Dedi.

Gaziantep'te

GAZİANTEP (İHA) â€" Marmara Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Mikroklinik Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil, "Uluslararası bir araştırmaya göre, doktorlar el yıkama alışkanlığı konusunda hemşirelere oranla daha dikkatsiz ve ellerini daha az yıkıyor" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası ve Gaziantep Diş Hekimleri Odası tarafından desteklenen, "Gaziantep'imizi daha sağlıklı bir çevre ile gelecek nesillere taşıyoruz" projesi kapsamında "Tıbbi Atık Yönetimi" semineri düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu'nda gerçekleştirilen seminere, Marmara Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Mikroklinik Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil, İl Çevre Koruma Daire Başkanlığı Atıklar ve Kontrol Şube Müdürü Öznur Aydoğan, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü adına Biyolog Ergun Özuslu ile sağlık kuruluşu temsilcileri katıldı.

Seminerde, tıbbi atıkların önemine değinen Marmara Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Mikroklinik Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil, "Tıbbi atık konusunda yönetici, uygulayıcı ve personellere görev düşmektedir. Sağlık personelinin yanı sıra vatandaşlarda tıbbi atıklar konusunda bilinçlendirilmeli. Evsel ve tıbbi atıkları vatandaşlar ayırmalı. Tıbbi atıklar sağlık kuruluşlarına ulaştırılmalı. Bunu gerçekleştirebilmek için insanlara iyi eğitim vermeliyiz. Eğitim anlamında hedef gurubumuzu anne, baba, öğretmen ve öğrenciler oluşturuyor. İnteraktif ve basılı materyalleri eğitim teknikleri içerisinde muhakkak kullanmalıyız. Kişisel hijyen ve el yıkama alışkanlığı da insanlara kazandırılmalıdır" dedi.

İl Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atıklar Şube Müdürü Öznur Aydoğan ise, tıbbi atık sistemleri ve uygulamalarına değindi. Aydoğan, "Türkiye'de tıbbi atık sistemi olan 10 tane il var. Gaziantep'te bu illerden bir tanesi. Tıbbi atıkların ayrıştırılması konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Hastane personeli kan ile temas ediyor. Bulaşıcı hastalıkların çoğu da kan yolu ile bulaşıyor. Laboratuarların kan alma bölümlerinin çoğunda, iğne uçlarının diğer materyallerden ayrılması tam olarak sağlanamıyor. Bu da sadece hastane personeline değil, hasta ziyaretine gelenlere, çöpleri karıştıranlara ve hatta çöplerden beslenen hayvanlara bile hastalık bulaşma riskini artırıyor" diye konuştu.

(BA-TB-Y) 02.06.2008 17:26 TSİ