Gaziantep'te Tarihi Yapılar, Kudeb'in Eliyle Gün Yüzüne Çıkıyor
Haberler » Güncel » Haber

Gaziantep'te Tarihi Yapılar, Kudeb'in Eliyle Gün Yüzüne Çıkıyor

Gaziantep'teki Tarihi Doku, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Bünyesindeki Eski Eserler Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu'nun (Kudeb) Çalışmalarıyla Gün Yüzüne Çıkıyor. Kudeb'in Çalışmaları Sonucu Emine Göğüş Mutfak Müzesi Hizmete Açılırken, Tarihi Beyazhan Kent Müzesi Olacak.

Gaziantep'te Tarihi Yapılar, Kudeb'in Eliyle Gün Yüzüne Çıkıyor

Gaziantep'teki tarihi doku, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı bünyesindeki Eski Eserler Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu'nun (KUDEB) çalışmalarıyla gün yüzüne çıkıyor. KUDEB'in çalışmaları sonucu Emine Göğüş Mutfak Müzesi hizmete açılırken, tarihi Beyazhan kent müzesi olacak. Bey Mahallesi'ndeki Sokak sağlıklaştırma çalışmaları da KUDEB tarafından yürütülüyor.

Büyükşehir bünyesinde 2004 yılında kurulan KUDEB, Gaziantep'teki tarihi dokunun korunması ve canlandırılması için öncelikle projelendirme çalışmaları gerçekleştirdi. Korumacılığı bütün olarak ele alan KUDEB, mahalle ve çarşı ölçeğinde restorasyonlara öncülük etti. Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, restore edilen ilk yer oldu. Bunu Kültür Yolu projesi takip etti. Bu kapsamda han ve hamamların restorasyonları gerçekleştirildi. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün, cami ve değişik sivil mimari eserlerini yenilemesiyle Kültür Yolu Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar daha da belirginleşti. Gerçekleştirilen restorasyonlar, Büyükşehir'e Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü ile bir birincilik ödülü kazandırdı.

Tarihi dokunun ayağa kaldırılmasında bütüncül bir yaklaşım ile projeler hazırladıklarını anlatan Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, "Bakırcılar Çarşısı ve Kültür Yolu Projesi'nin ardından tarihi Beyazhan'ın restorasyonuna başladık. Şu an kent müzesi olarak teşhir ve tanzim çalışmaları devam ediyor. Burayı 2 ay sonra yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunacağız. Gaziantep Kalesi'nde şehrin kurtuluş mücadelesini göstermek amacıyla bir panorama müzesini hayata geçirmek için yola çıktık. Çalışmalar sürüyor. Emine Göğüş Mutfak Müzesi'ni, Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü olan 25 Aralık'ta hizmete açtık. Tabii bunları yaparken, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Asım Güzelbey, bizlere her konuda destek oldu; önümüzü açtı. Başkanımızın bize olan inancı doğrultusunda bu işleri gerçekleştirdik. Çalışmalarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek." diye konuştu.

Bey Mahallesi'ndeki sokak sağlıklaştırma çalışmalarının da KUDEB tarafından yürütüldüğünü anlatan Cihan, çalışmaların yüzde 90 seviyesinde tamamlandığını söyledi. Cihan, şöyle devam etti: "Elektrik ve telefon hatları yeraltına alındı. Su ve kanalizasyon hatları yenilendi. Binaların yola bakan yüzeylerindeki bütün taşların restorasyonu tamamlandı. Kapıları ve pencereleri takıldı. Bütün çatılar orijinaline uygun şekilde yenilendi. Ahşapların boyanması ve yolların taşlarının döşenmesi işi kaldı. Bey Mahallesi'ndeki amacımız, bütünlük içinde korunmuş ve birçok şehre nasip olmayan geleneksel tarihi Gaziantep evlerimizi, turizme kazandırmaktı. Buradaki tarihi dokuyu korumak ve burada bir dönüşümün başlamasını da amaçladık. Geleneksel evlerin restoran, butik otel ve kafeterya olarak işletilmesini; buralara bir canlılık kazandırmayı ve turizmin canlandırılmasını istiyoruz" dedi.

Çalışmaları doğrultusunda gelişmeler olduğunu aktaran Cihan, şöyle devam etti: "Tarihi evini kafeterya olarak işletmeye başlayanlar oldu. Ayrıca Toplu Konut İdaresi'nden kredi alarak restorasyon çalışmaları yapan kişiler oldu. Restorasyonu bitirdikten sonra da burayı bırakmayacağız. Bu mahalleye bir canlılık getirmek amacıyla, KUDEB müdürlüğümüzü buraya taşıdık. Burada hizmet veriyoruz. Gaziantep'teki tarihi dokunun korunması ve yaşatılmasına yönelik bütün projelerimizi bu mekanda yapıyoruz. Bizim mahalleye gelmemizden sonra mahalle eski güvensiz ve terk edilmişlik havasından kurtuldu. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu. Çalışmalarımız sürerken bile turistlerimiz geliyor. Faaliyetlerimizi anlatıyoruz."

KUDEB'in faaliyetlerini yürüttüğü 1890'lı yıllarda Ermeni Kız Koleji olarak yapılan, daha sonra ise Fatih İlköğretim Okulu olarak kullanılan mekan, terk edilmiş bir haldeydi. Bina Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla restore edildi ve KUDEB'e tahsis edildi. Oldukça iyi korunan tarihi yapı, sivil mimari açısından son derece iyi bir örnek ve bir çok turistin ilgisini çekiyor.

KUDEB personeli, bir yandan tarihi yapılar için proje hazırlıyor; bir yandan da tarihi mekanda yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

(CİHAN)