Gaziantep'te "Otizm Farkındalık Sempozyumu" Düzenlendi
Haberler » Güncel » Gaziantep'te "Otizm Farkındalık Sempozyumu" Düzenlendi - Haber

Gaziantep'te "Otizm Farkındalık Sempozyumu" Düzenlendi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen "Otizm Farkındalık Sempozyumu" HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Gaziantep'te

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen "Otizm Farkındalık Sempozyumu" HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. HKÜ Rektörü Prof. Dr. , sempozyumda yaptığı konuşmada, otizm spektrum bozukluğunun doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk olduğunu söyledi.


Aile fertlerini etkileyen otizmin dolaylı toplumsal etkilere yol açabildiğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:


"Toplam nüfus içerisinde; yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4 milyon 568 bin aile ferdi bulunduğu tahmin edilmektedir. 6 bin öğrencisi ve 250 öğretim elemanı ile büyük bir aile olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak bir yandan bilimsel çalışmaları büyük bir hızla yürütürken, diğer yandan da sosyal sorumluluk projeleriyle toplum yaşamına dokunmaktayız." Otizmin toplumca bilinmesi ve gerekli duyarlılığın oluşması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Yılmaz, otizmli çocukları da kapsayan özel eğitimin önemine olan inancından dolayı Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünü bu sene açtıklarını kaydetti.


HKÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü tarafından düzenlenen "Otizm Farkındalık Sempozyumu" katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanırken, sempozyumda gerçekleştirilen panel ilgi ile takip edildi.


Sempozyumunda panel başkanlığını, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şener Büyüköztürk yaparken, Doç. Dr. Şaziye Senem Başğül, "Tanılama ve Takip Sürecinde Aile", Yrd. Doç. Dr. Latife Özaydın "Eğitimde Davranışçı ve Doğal Yaklaşımlar" konularını ele aldı.


Konuşmaların ardından, Öğretmen Sakine Mert, "Bizim hikayemiz" adlı konuyu anlatırken, Öğretmen Mehmet Kınıklı ise "Kuramdan Uygulamaya" adlı konuyu izleyicilerle paylaştı. Programın ikinci kısmında; Gaziantep Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinin etkinlikleri, Gaziantep Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrenci sergisi, kermes, Volkswagen Kulübü "Otizim Farkındalık Turu" ve HKÜ Eğitim Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri ile "Otizmin Farkındayız" balon etkinliği gerçekleştirildi.


Sempozyuma; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, HKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şener Büyüköztürk, akademisyenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler