Gaziantep'te Kene Vakası

Gaziantep'te Kene Vakası

Gaziantep'te 1 Hafta İçinde Kene Isırması Nedeniyle Hastaneye Getirilen 3 Çocukta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (Kkka) Hastalığına Rastlanmadığı Bildirildi.

Gaziantep'te Kene Vakası

Gaziantep'te 1 hafta içinde kene ısırması nedeniyle hastaneye getirilen 3 çocukta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına rastlanmadığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Fırat Mahallesi'nde Esra A., Güzel Vadi Mahallesi'nde Ali P. ve Yavuzeli ilçesine bağlı Yalnızbağ köyünde Zişan İ., kene tarafından ısırıldıkları iddiasıyla Gaziantep Çocuk Hastanesi'ne getirildi. Yapılan ilk müdahalenin ardından önemli bir bulguya rastlanılmadığı için çocuklar taburcu edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, 1 hafta içinde hastaneye kene ısırma vakası olarak getirilen çocuklarda önemli bir hastalığın olmadığını belirterek, "Gaziantep Çocuk Hastanesi'ne kene ısırma vakası olarak getirilen hastaları muayene ettik ve gerekli incelemeleri yaptık. Ayrıca, çocukları ısıran keneler üzerinde de inceleme yapıldı. Bu olaylarda KKKA hastalığına rastlanmadığı için çocuklar taburcu edildi. Bölgemizde bulunan kenelerin tehlikesi çok az.

Ancak yine de vatandaşlarımızın bu gibi vakalarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Zamanında ve dikkatli yapılacak müdahaleyle tehlike tamamen atlatılacaktır. Şu ana kadar gelen bütün vakalarda önemli bir bulguya rastlanmadığı için korkulacak bir durum söz konusu değildir" dedi.

(HD-OÇ-GS-Y)