FETÖ'cü Kadir Güntepe, Kendini Anlatınca Mahkeme Başkanı'ndan Azarı Yedi: Bunları Çok Duyduk

FETÖ'cü Kadir Güntepe, Kendini Anlatınca Mahkeme Başkanı'ndan Azarı Yedi: Bunları Çok Duyduk

Gaziantep'te, FETÖ'den yargılanan eski kaymakam Kadir Güntepe, görevde olduğu zamanları anlatınca Mahkeme Başkanı, Güntepe'yi "Bunları çok duyduk, iddialara cevap verin" diyerek uyardı.

Gaziantep'te FETÖ'nün "mülki idare yapılanması"na yönelik soruşturmada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılması talep edilen eski kaymakam Kadir Güntepe'nin yargılanmasına başlandı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya SEGBİS ile bağlanan ve atılı suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanık Güntepe, Beytüşşebap Kaymakamlığı görevi boyunca terör örgütü PKK ile mücadele ettiğini, FETÖ ile herhangi bir bağının olmadığını öne sürdü.

SAVUNMA YERİNE GÖREV YAPARKEN YAPTIKLARINI ANLATTI

Görevi boyunca terör örgütleri tarafından tehdit edildiğini anlatan Güntepe, "HDP'li belediyeler çukur açarken biz kaymakamlık imkanlarıyla polis ve askerin kullanması için yeni yollar açtık. Yıllarca PKK'nın sızdığı iki noktaya yurt dışından getirilen son sistem kamera sistemi kurduk ve devriye atarak engelledik. Devriye atmanın çok faydasını gördük. Bu sayede 3 bombalı eylemi önledik." diye konuştu.

HAKİM UYARDI: BUNLARI YETERİNCE ANLATTINIZ

Mahkeme Başkanı Murat Çolak, sanığın görev sürecini anlatması üzerine "bunları yeterince anlattınız." diyerek sanığı uyardı. Sanık Güntepe, "Belki kanaatını etkiler düşüncesiyle anlattım." dedi. Başkan Çolak da "Dilekçelerinizde yeterince anlatmışsınız. İddialara ilişkin savunma yapın." diye konuştu.

Bunun üzerine Güntepe, şöyle devam etti:

"15 TEMMUZ'DA EMNİYET AMİRİNDEN ALDIĞIM TELEFONLA DARBEYİ ÖNLEDİM"

Çok sayıda tehdit aldım. Terör örgütleriyle mücadelem nedeniyle doğrudan hedef haline geldim. Hakkımda külliyen yalan iftiralar ve yalan haberler yapıldı. 15 Temmuz 2016'da saat 23.00 sularında emniyet amirinden aldığım telefonla darbe girişimini öğrendim. Çelik yelek giyerek, telsizden 'canımızı vereceğiz silahımızı vermeyeceğiz' diye anons ettim. Bazılarının yaptığı gibi bekleyebilirdim.

BYLOCK KULLANMADIĞINI SÖYLEDİ

Mahkeme Başkanı Çolak, sanığın kullandığı şifreli haberleşme programı "ByLock" raporunda, programa 27 Ağustos 2014 tarihinde giriş yaptığını ve 483 kez girdiğini belirtmesi üzerine, sanık Güntepe, "Bylock kullanmadığını" ileri sürerek, beraatini talep etti.

Başkan Çolak, bir tanığın ifadesinde S.U'nun İçişleri Bakanlığı'na girmesini Kadir Güntepe'nin sağladığını, ikilinin Ankara'da FETÖ'nün evinde kaldığını söylediğini kaydetti.

Bunun üzerine sanık Güntepe, ifadenin tamamen husumet nedeniyle verildiğini aktardı.

TUTUKLULUĞUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti, tanığın şu aşamada dinlenmesine yer olmadığına ve tutukluluğunun devamına karar verdi.

Kaynak: AA